fbpx
Press Release Rynek

Rynek produktów dla dzieci na fali wzrostu

Rynek produktów dla dzieci w Polsce osiągnął wartość 11,55 mld zł w 2017 roku, co stanowiło wzrost o 4,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z analizy PMR, zawartej w raporcie „Handel detaliczny produktami dla dzieci w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018-2023”.

Prognozy dla rynku są pozytywne i skorelowane z prognozą kondycji dla całej gospodarki. Na sytuację rynkową będzie pozytywnie wpływać ożywienie gospodarcze i wzrost wydatków konsumenckich. W 2018 r., silnie rosnąca konsumpcja (według prognoz spożycie indywidualne wzrośnie o 4,2% r/r w ujęciu relanym) będzie efektem korzystnej sytuacji na rynku pracy (nadal spadające bezrobocie oraz wzrostu płac), rosnącej siły nabywczej oraz efektu znaczącego wzrostu transferów socjalnych zorientowanych bezpośrednio na gospodarstwa domowe (m.in. program Rodzina 500 plus).

W przeprowadzonym na potrzeby tego raportu badania, 2/3 respondentów było beneficjentami programu Rodzina 500+. Dodatkowe środki z programu Rodzina 500+, w ich opinii, wpłynęły w największym stopniu na wydatki związane z aktywnością pozaszkolną (49%), wakacjami (45%) i zakupami odzieży (45%), a w najmniejszym na zakupy kosmetyków dla dzieci (28%), mebli dziecięcych (27%) oraz żywności dla niemowląt (26%).

Największym segmentem rynku produktów dla dzieci jest obecnie odzież dziecięca, która generuje jedną trzecią sprzedaży całego rynku a łącznie z obuwiem dla dzieci już blisko połowę. Żywność dla niemowląt jest kategorią, która notuje niższe wzrosty i nie ma przed sobą najlepszych prognoz, niwelując nieco antycypowaną dynamikę całego rynku w okresie prognozy. Konkurencją dla żywności gotowej dla niemowląt w ostatnich latach stały się wydłużanie czasu karmienia wyłącznie piersią oraz popularność przygotowywania domowych posiłków dla dzieci. Dodatkowo obie kategorie są silnie uzależnione od przyrostu naturalnego. W przypadku artykułów higienicznych niska dynamika spowodowana jest wzrostem popularności marek własnych w kategoriach pieluch i chusteczek nawilżających. Kosmetyki są segmentem wykazującym pewną stabilność. Z jednej strony jest on silnie uzależniony od zmian demograficznych, z drugiej zaś strony, rodzice sięgają po kosmetyki posiadających specjalne atesty, w wyższej cenie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Rynek

Rynek mebli i wyposażenia wnętrz czeka spowolnienie

post-image

Po kilku latach wysokich wzrostów wartości rynku, w perspektywie 2020-2024 należy spodziewać się niższych dynamik sprzedaży mebli i artykułów wyposażenia wnętrz, wynika z prognoz zawartych w najnowszym raporcie PMR „Handel detaliczny artykułami wyposażenia wnętrz w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Oczekiwane spowolnienie

Od 2015 r. polski rynek mebli i artykułów wyposażenia wnętrz notował dynamiki na poziomie powyżej 7%. Przyczyną takiej sytuacji była oczywiście świetna sytuacja na rynku mieszkaniowym, z którym rynek mebli i wyposażenia wnętrz jest skorelowany ze względu na konieczność umeblowania i wyposażenia mieszkania po jego zakupie. Dodatkowo, dobra sytuacja ekonomiczna połączona z transferami socjalnymi sprawiała, że Polacy chętnie podejmowali się także remontów istniejących lokali mieszkalnych.

Jednak nadchodzące spowolnienie gospodarcze odciśnie swoje piętno na rynku mieszkaniowym oraz sytuacji ekonomicznej w kraju, co z kolei będzie mieć bezpośredni…

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Infografiki Rynek

Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2019

post-image

PMR prezentuje zestaw infografik z raportu: Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Według szacunków PMR wartość rynku sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych w Polsce wyniosła w 2018 r., ponad 279 mld zł. W 2019 r. rynek wzrośnie o ponad 4%. M.in. dzięki programom socjalnym takim jak Rodzina 500, rozszerzony na pierwsze dziecko w każdej rodzinie, trzynasta emerytura czy obniżki podatków.

Co więcej, długoterminowe prognozy dla rynku są pozytywne i wskazują na wzrosty w wysokości co najmniej 3% do 2024 r. Najszybsze wzrosty osiągnięte zostaną w kanałach dyskontów, sklepów convenience oraz sklepów przy stacjach paliw.

Aktualnosci Rynek Trendy

Będzie nowy mocny gracz w segmencie perfum?

post-image

W ostatnim tygodniu września niemiecki wiodący gracz w segmencie perfum uruchomił polski sklep internetowy. W swojej ofercie sklep posiada blisko 15 tys. produktów kosmetycznych.

Flaconi, jeden z wiodących graczy na niemieckim rynku sprzedaży online w segmencie perfum, wkracza do Polski. Marka uruchomiła sklep internetowy w ostatnim tygodniu września. Obecnie poprzez stronę internetową marki klienci mogą kupić ponad 500 marek kosmetycznych oraz blisko 15 tys. produktów. Oprócz perfum w swojej ofercie mają również, kosmetyki pielęgnacyjne, kolorowe czy do pielęgnacji włosów. W swojej ofercie sklep posiada zarówno perfumy znanych marek, jak i te sprzedawane pod marką własną Flaconi.

Tylko trzech mocnych graczy w segmencie perfum w Polsce

Rynek perfum w Polsce jest nadal mocno skoncentrowany. Według danych PMR w 2018 r. wartość sprzedaży perfum trzech największych graczy w segmencie perfum odpowiadała za blisko 29% udziału w wartości całego rynku perfum.

Na polskim rynku obecnie funkcjonują…

Więcej
Zmiany kadrowe

Sylwester Cacek został wybrany prezesem Sfinks Polska

post-image

Sylwester Cacek został powołany na stanowisko prezesa zarządu Sfinks Polska w ramach kadencji trwającej do 6 lutego 2024 r. Sfinks Polska zarządza m.in. sieciami restauracji Sphinx, Piwiarnia Warki, Fabryka Pizzy i Chłopskie Jadło.

Sylwester Cacek prezesem Sfinks Polska

Rada Nadzorcza powołała Sylwestra Cacka na stanowisko prezesa zarządu Sfinks Polska w ramach kadencji trwającej do lutego 2024 r. Dariusz Strojewski 25 października 2019 r. został natomiast odwołany ze stanowiska wiceprezesa spółki.

Sylwester Cacek jest największym akcjonariuszem Sfinksa. Sfinks Polska zarządza m.in. sieciami restauracji Sphinx (90 restauracji w październiku 2019 r.), Piwiarnia Warki (64 lokale), Chłopskie Jadło (11) i Fabryka Pizzy (19 pizzerii w październiku 2019 r., 10 zarządza Sfinks).

Więcej
Aktualnosci Prawo Trendy

Nowy podatek dla sieci detalicznych?

post-image

Dzisiaj rano minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała wprowadzenie nowego podatku dla sklepów wielkopowierzchniowych. Rząd zamierza wprowadzić podatek, który nie będzie wyliczany od przychodów sklepów, ale od trudności, jakie sklep wielkopowierzchniowy tworzy w tkance miejskiej: zwiększone korki, większe inwestycje drogowe, utrzymanie infrastruktury (tzw. congestion tax). Minister zapowiedziała, że podatek może wejść w życie już od początku 2020 r. a jego wysokość zostanie wyliczona na podstawie specjalnego algorytmu, jednak nie zdradziła jak ma on wyglądać.

Kształt nowego podatku wciąż nieznany

Ponieważ nie jest jeszcze znana konstrukcja nowego podatku, ani algorytm na jakim miałoby się opierać badanie skali trudności tworzonych przez sklep w mieście, ciężko stwierdzić w których graczy uderzy on najmocniej. Czy pod uwagę wzięta zostanie przede wszystkim powierzchnia sklepów (co byłoby najbardziej niekorzystne dla sieci hipermarketów, marketów budowlanych czy sklepów meblowych) czy np. większe znaczenie będzie mieć ruch generowany przez sklep (wtedy silniej wprowadzenie podatku…

Więcej
Rynek Trendy

Auchan wycofuje żywe karpie z oferty wszystkich sklepów w Polsce

post-image

Auchan, sieć hiper- i supermarketów, całkowicie wycofa żywe karpie ze swojej oferty. Żywych karpi przed Bożym Narodzeniem nie kupimy w żadnym sklepie Auchan w Polsce.

Żywe karpie wycofane ze wszystkich sklepów Auchan

Auchan całkowicie wycofuje żywe karpie ze swojej przedświątecznej oferty w Polsce. Żywych karpi nie będzie można kupić w żadnych sklepie Auchan. Wcześniej, sieć ograniczyła dostępność oferty żywych karpi do kilkunastu sklepów. Auchan podawał, że w zeszłym roku sieć sprzedawała żywe karpie jedynie w sklepach w regionach o silnej tradycji m.in. na Śląsku i w Wielkopolsce.

Jak pisaliśmy we wrześniu 2019 r., ze sprzedaży żywych karpi wycofała się także sieć Tesco. Żywych karpi nie można też kupić w Biedronce czy Lidlu.

Więcej