Rynek produktów dla dzieci na fali wzrostu

Ten post dostępny jest także w języku: English

Rynek produktów dla dzieci w Polsce osiągnął wartość 11,55 mld zł w 2017 roku, co stanowiło wzrost o 4,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z analizy PMR, zawartej w raporcie „Handel detaliczny produktami dla dzieci w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018-2023”.

Prognozy dla rynku są pozytywne i skorelowane z prognozą kondycji dla całej gospodarki. Na sytuację rynkową będzie pozytywnie wpływać ożywienie gospodarcze i wzrost wydatków konsumenckich. W 2018 r., silnie rosnąca konsumpcja (według prognoz spożycie indywidualne wzrośnie o 4,2% r/r w ujęciu relanym) będzie efektem korzystnej sytuacji na rynku pracy (nadal spadające bezrobocie oraz wzrostu płac), rosnącej siły nabywczej oraz efektu znaczącego wzrostu transferów socjalnych zorientowanych bezpośrednio na gospodarstwa domowe (m.in. program Rodzina 500 plus).

W przeprowadzonym na potrzeby tego raportu badania, 2/3 respondentów było beneficjentami programu Rodzina 500+. Dodatkowe środki z programu Rodzina 500+, w ich opinii, wpłynęły w największym stopniu na wydatki związane z aktywnością pozaszkolną (49%), wakacjami (45%) i zakupami odzieży (45%), a w najmniejszym na zakupy kosmetyków dla dzieci (28%), mebli dziecięcych (27%) oraz żywności dla niemowląt (26%).

Największym segmentem rynku produktów dla dzieci jest obecnie odzież dziecięca, która generuje jedną trzecią sprzedaży całego rynku a łącznie z obuwiem dla dzieci już blisko połowę. Żywność dla niemowląt jest kategorią, która notuje niższe wzrosty i nie ma przed sobą najlepszych prognoz, niwelując nieco antycypowaną dynamikę całego rynku w okresie prognozy. Konkurencją dla żywności gotowej dla niemowląt w ostatnich latach stały się wydłużanie czasu karmienia wyłącznie piersią oraz popularność przygotowywania domowych posiłków dla dzieci. Dodatkowo obie kategorie są silnie uzależnione od przyrostu naturalnego. W przypadku artykułów higienicznych niska dynamika spowodowana jest wzrostem popularności marek własnych w kategoriach pieluch i chusteczek nawilżających. Kosmetyki są segmentem wykazującym pewną stabilność. Z jednej strony jest on silnie uzależniony od zmian demograficznych, z drugiej zaś strony, rodzice sięgają po kosmetyki posiadających specjalne atesty, w wyższej cenie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *