SPAR Express na stacjach benzynowych Avia ?

SPAR Express na stacjach benzynowych Avia ?

Ten post dostępny jest także w języku: English

W ramach współpracy Grupy SPAR i firmy Unimot, na stacjach Avia uruchomionych zostanie łącznie pięć sklepów SPAR Express. Pierwszy z nich pojawił się już w Poznaniu, a kolejny start planowany jest jeszcze w 2021 roku, natomiast pozostałe trzy lokale zostaną otwarte na początku 2022 roku.

SPAR nie ujawnił jeszcze kolejnych trzech pilotażowych lokalizacji. Wszystkie sklepy będą otwarte siedem dni w tygodniu, także w niedziele niehandlowe. Oferować będą typowy asortyment dla sklepów przystankowych oraz kącik gastronomiczny i kawowy Bean Tree Cafe (znany już z innych placówek SPAR). Jest to warte podkreślenia, ponieważ sklepy na stacjach Avia od około półtora roku realizują własny koncept gastronomiczny Eat&Go.
W Polsce partnerstwo sieci handlowych z koncernami benzynowymi nie jest niczym nowym. Jednak tylko kilka wspólnych przedsięwzięć okazało się efektywnych i długotrwałych. Podział zadań operacyjnych, dzielenie się osobistym know-how z inną organizacją, uzgadnianie podziału przychodów i kosztów to trudności, które utrudniają tę formę współpracy. Chociaż kilka dużych firm z branży naftowej, takich jak Carrefour, Auchan i Żabka, zdecydowało się na opracowanie własnego modelu sklepu. Zabka rozpoczęła testy w listopadzie na stacji Rakieta, sklepy Easy Auchan ruszyły rok temu na stacjach BP, a do końca roku będzie ich dziewięć. Dalej w rozwoju tego modelu jest Carrefour, który współpracuje z Totalem i niesieciowymi stacjami paliw. Rok temu miał ponad 80 sklepów w takich lokalizacjach, obecnie ma ich około 100 i rozwija kolejne. W Polsce Avia jest właścicielem i operatorem 85 stacji benzynowych.
Według opracowania Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Total miał ich na koniec ubiegłego kwartału 38, BP – 563, a Rakieta – niespełna dziesięć. Liderem rynku jest Orlen, który ma 1,8 tys. stacji, a część z nich posiada własne sklepy O!

Oferta spożywcza na stacjach benzynowych coraz szersza

Wprowadzenie przepisu o zakazie handlu w niedziele było impulsem dla największych stacji benzynowych działających na polskim rynku. Marki takie jak PKN Orlen, Shell, BP, Lotos chętnie skorzystały z okazji, a sieci z kolei liczą na wejście w nowy kanał dystrybucji. PKN Orlen, największy gracz na rynku, ma około 30-proc. marżę na sprzedaży pozapaliwowej, z czego połowa przypada na gastronomię. Rosnący udział przychodów ze sklepów convenience znajduje odzwierciedlenie w strategii PKN Orlen. Z kolei Shell w ostatnich latach osiągnął dwucyfrowy wzrost sprzedaży produktów i usług pozapaliwowych. Plany do 2025 roku zakładają zwiększenie udziału sprzedaży pozapaliwowej do połowy planowanych przychodów.

W opini PMR

Sklepy na stacjach paliw dzielą się na dwa rodzaje: sklepy właściciela stacji z ograniczonym asortymentem oraz punkty typu Easy Auchan z większym wyborem. Powstawanie tego typu sklepów wpisuje się w rosnący trend convenience, polegający na byciu blisko klienta i zaspokajaniu jego podstawowych, często impulsowych potrzeb zakupowych – np. podczas tankowania samochodu. Sieć jest niewielka, a jej rozwój jest ograniczony liczbą dostępnych stacji benzynowych. Dlatego nie należy się spodziewać otwarcia tysięcy podobnych placówek, ale wraz z rozwojem konkurencji inne sieci będą zapewne eksplorować tę strukturę. Obok sklepów na osiedlach czy w biurowcach jest to nowa droga dystrybucji dla detalistów, a także forma promocji, gdyż część konsumentów może zetknąć się z daną siecią po raz pierwszy właśnie podczas wizyty na stacji paliw.

Podobne wpisy