Delivery Hero przejmie Glovo? Sprzedaż udziałów Rappi, zakup udziałów Glovo

"Delivery Hero przejmie Glovo? Sprzedaż udziałów Rappi, zakup udziałów Glovo"

Ten post dostępny jest także w języku: English

Na początku stycznia 2022 roku, niemiecka firma Delivery Hero ogłosiła, że zawarła umowę na zakup 39,4 proc. udziałów w hiszpańskiej aplikacji dostawczej Glovo. Po odroczeniu zakupu Glovo, w ciągu niespełna dwóch tygodni firma ogłosiła sprzedaż udziałów w kolumbijskiej firmie kurierskiej Rappi o wartości 150 mln USD.

Na początku stycznia 2022 roku, niemiecka firma Delivery Hero ujawniła, że zawarła umowę na zakup 39,4 proc. udziałów w hiszpańskiej usłudze dostawczej Glovo. Strony umowy przewidują, że transakcja zakupu zostanie sfinalizowana w II kwartale 2022 r., pod warunkiem uzyskania zgód od organów regulacyjnych. Należy zauważyć, że Delivery Hero jest udziałowcem Glovo, posiadającym około 44 proc. akcji spółki. Glovo będzie wyceniane na 2,3 mld euro po pełnym rozwodnieniu i bez zadłużenia, przed niewielkimi zmianami, według firmy. Ponieważ obie firmy są liderami technologicznymi, połączenie przedsiębiorstw może pomóc im w tworzeniu skutecznych i lukratywnych rozwiązań, zwłaszcza w dziedzinie logistyki dostaw, przejęcie może mieć znaczący wpływ na sektor dostaw i q-commerce w Europie i na całym świecie.

Po zakupie Glovo, w ciągu niespełna dwóch tygodni, firma ogłosiła sprzedaż udziałów w kolumbijskim kurierze Rappi o wartości 150 mln dolarów. Delivery Hero nie odchodzi jednak z pełnej struktury właścicielskiej tej firmy, zachowując 7,9% udziałów o wartości 400 mln dolarów. Rappi zostało przejęte przez Delivery Hero w ramach rundy B, kiedy to południowoamerykański start-up był wyceniany na ok. 400 mln USD. Wyniki finansowe Rappi odzwierciedlają ogólny fenomenalny wzrost firmy i udany styl biznesowy. Z kolei Delivery Hero planuje utrzymać rygorystyczną strategię alokacji kapitału i skupić się na inicjatywach zgodnych z celami strategicznymi firmy. Pozostałe akcje Rappi zostaną z czasem spieniężone po rozsądnej cenie, jak twierdzi Delivery Hero.

Rappi to kolumbijska firma z siedzibą w Bogocie, która działa w ponad 200 lokalizacjach, w tym w Meksyku, Peru, Ekwadorze, Brazylii, Argentynie i Urugwaju. Jest to jedna z najbardziej znanych firm w branży szybkich dostaw opartych na kurierach (w tym spożywczych). Z kolei kurierzy platformowi świadczą szerszy zakres usług, w tym pomagają klientom w takich czynnościach, jak wyprowadzanie psa na spacer czy wypłacanie pieniędzy z bankomatu.

Delivery Hero, jedna z największych na świecie platform dostawczych, działa już w ponad 50 krajach. Notowana na giełdzie we Frankfurcie firma mocno koncentruje się na branży q-commerce, dostarczając przesyłki kurierskie w ciągu zaledwie 10-15 minut.

Rynek q-commerce nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach rozwija się dzięki wzrostowi zapotrzebowania na szybkie dostawy w czasie pandemii Covid-19. Na polskim rynku działa startup z branży dostaw błyskawicznych, firma Lisek, która oferuje swoje usługi w Warszawie i Krakowie. Konkurencją są także inne firmy zajmujące się dostawami, taki jak Zabka Jush, Uber Eats, Everli, Wolt, Bolt czy Jokr, a także sieć Glovo, która nie tylko weszła na rynek q-commerce, ale również planuje umożliwić klientom realizację zamówień produktów alkoholowych.

Wartość rynku internetowej sprzedaży detalicznej w 2020 r., według szacunków PMR, wyniosła 88,7 mld zł. Prognozy PMR pokazują, że w scenariuszu bazowym rynek ten będzie wciąż rósł w tempie dwucyfrowym przez najbliższe dwa lata i o 7-9% przez trzy kolejne, a w sumie do 2026 roku zwiększy się o 89%.

Więcej informacji na omawiany temat w najnowszym raporcie PMR „Handel internetowy w Polsce 2021„.

Podobne wpisy