PMR: odbicie na rynku modowym w 2021 r. nie pozwoli na odrobienie straty

store-window

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według szacunków PMR, rok 2020 przyniósł spadek rzędu -16,3% r/r dla handlu detalicznego odzieżą i obuwiem w Polsce, amortyzowany wzrostami w kanale internetowym. Sprzedaż internetowa nie zdołała jednak zrekompensować strat związanych z ograniczaniem wydatków na kategorie modowe (a te deklarowało 55% respondentów badania przeprowadzonego przez PMR w sierpniu 2021 r.) i zamknięciem galerii. Całkowita liczba dni bez handlu sklepów modowych w galeriach w 2020 r., tj. objętych restrykcjami w związku z epidemią COVID-19, zakazem handlu w niedzielę i święta wyniosła 122.

Rok 2021 przynosi branży odbicie, aczkolwiek z niskiej bazy i hamowane przez presję restrykcji obowiązujących w pierwszych miesiącach roku, po zniesieniu których klienci chętnie wracali do sklepów odzieżowych i obuwniczych (w maju 2021, najwyższe obroty, wg PRCH, odnotowali najemcy modowi). Prognozowana dynamika na ten rok wynosi 14,0% i nie pozwala na odrobienie ubiegłorocznych strat, co, wg prognoz PMR nastąpi dopiero w 2022 r.

Jak wynika z badania PMR na próbie celowej przeprowadzonego w sierpniu 2021 r. na potrzeby raportu „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2021”,  42% respondentów czuje potrzebę uzupełnienia garderoby po ponad roku pandemii. Takie deklaracje najczęściej składają kobiety (44%), najmłodsi badani (52% w grupie do 34. roku życia), osoby z wykształceniem wyższym i z najwyższych grup dochodowych.

Wartość i dynamika rynku odzieży i obuwia PL

Więcej informacji przedstawiono w raporcie PMR: „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026„.

Baner - stopka WP odzież i obuwie

Podobne wpisy