Okiem eksperta PMR: Amazon Prime wszedł do Polski. Czy Allegro ma się czego obawiać?

allegro

Ten post dostępny jest także w języku: English

Amazon wszedł do polski oficjalnie od marca 2021 r, ale dopiero uruchomienie pakietu Amazon Prime można uznać za prawdziwe wejście, które jest w stanie „namieszać” na polskim rynku e-commerce. Czy pozycja Allegro i innych czołowych graczy może być w związku z tym zagrożona?

Uruchomienie amazon.pl w marcu 2021 r., poza promocjami na przykład na czytniki Kindle, nie odbiło się szerokim echem na rynku polskim. Liczba real users witryny, według danych Gemius, nie przekroczyła 3 mln. Dla porównania, liczba real users Allegro oscyluje około 20 mln, co daje mu pierwszą pozycję wśród witryn e-commerce w Polsce.

Szersza oferta za taką samą cenę

Nie ulega wątpliwości, że aby myśleć o odebraniu Allegro kawałka tortu e-commerce, i ogólnie o rozwoju na polskim rynku sprzedaży internetowej, który nie jest rynkiem łatwym, trzeba działać odważnie i z rozmachem, i za takie działanie można uznać ofertę Amazona. Główna przewaga Amazon Prime nad programem Allegro Smart (wzorowanym na pakiecie amerykańskiego giganta wprowadzonym już wcześniej w innych krajach), to brak minimalnej kwoty zamówienia (na Allegro jest to 40 zł przy opcji dostawy do paczkomatu) oraz szersza oferta – oprócz darmowych dostaw pakiet obejmuje również bibliotekę VOD. Cena Amazon Prime jest taka sama jak Allegro Smart i wynosi 49 zł rocznie.

Lojalność klientów kluczową przewagą Allegro?

Z badania konsumenckiego PMR przeprowadzonego w lipcu 2021 r. wynika, że na Amazonie kupuje tylko 15% kupujących online (którzy dokonali w ciągu ostatniego pół roku zakupu internetowego), w porównaniu do 37% dla AliExpress i 88% dla Allegro. Blisko połowa kupujących na Amazon dokonała tylko jednego zakupu w ciągu ostatniego pół roku. Kluczową sprawą jest to, czy jeśli szerokość oferty na Amazon i Allegro będzie podobna, a ceny nie będą różnić się znacząco, polscy kupujący będą skłonni do zmiany platformy, z której korzystają. Czy osoby posiadające pakiet Allegro Smart będą skłonne wykupić analogiczny pakiet na Amazonie.

Z badań PMR wynika, że odsetek kupujących na Allegro w wieku 55+ nie odbiega znacząco od odsetka dla całej populacji. Tacy konsumenci charakteryzują się dużo większą lojalnością niż osoby młode. Ich nie skusi również raczej oferta VOD Amazona. Na Amazonie struktura wiekowa kupujących już przesunięta jest w stronę młodszej grupy wiekowej. Młodsi klienci z pewnością będą bardziej skłonni do skorzystania z Amazon Prime, przynajmniej na próbę. Nie zapominajmy o tym, że Allegro podejmuje wiele działań w celu lojalizacji swoich klientów. To m.in. program Allegro Smart, poszerzony ostatnio o wersję rodzinną czy też program Allegro Polecam. Allegro obniżyło również minimalną kwotę zamówienia w ramach darmowej dostawy kurierem w Allegro Smart, a ostatnio wprowadziło odroczone płatności.

Polski rynek e-commerce przekroczy 110 mld zł

Jak wynika z danych PMR, w 2020 r. rynek internetowej sprzedaży detalicznej w Polsce był wart blisko 89 mld zł, po spektakularnym wzroście napędzonym przez pandemię COVID-19. W 2021 r. wzrośnie o kolejne ponad 20% i przekroczy 110 mld zł. Sprzedaż na platformach handlowych stanowi około połowę wartości rynku. Oprócz Allegro silną pozycję mają również sklepy internetowe, także te z kanału omnichannel, tzn. powiązane ze sklepami stacjonarnymi. Największe e-sklepy to euro.com.pl, zalando.pl, mediaexpert.pl, ikea.pl, oponeo.pl – każdy z nich ma przychód blisko 1 mld zł lub powyżej.

Więcej informacji w raporcie PMR „Handel internetowy w Polsce 2021 Analiza rynku e-commerce i prognozy rozwoju na lata 2021-2026″.

O autorze

Agnieszka Skonieczna

Retail Business Unit Director

Analityk z ponad trzynastoletnim doświadczeniem. Kieruje działem analiz sektora handlu detalicznego w PMR. Obszary specjalizacji: rynek spożywczy, rynek DIY oraz rynek wyposażenia wnętrz.

Podobne wpisy