Jak długo robimy zakupy w sklepach sieciowych DIY i co nam najbardziej przeszkadza?

Jak długo robimy zakupy w sklepach sieciowych oraz DIY i co nam najbardziej przeszkadza?

Na zakupach spożywczych potrafimy spędzić od kilku do kilkudziesięciu minut. Budowa czy remont domu albo mieszkania, to jednak większa inwestycja, z czego wynika konieczność dłuższych zakupów. W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez zespół PMR respondenci odwiedzający markety budowlane i DIY określali czas spędzany na swoich wizytach w tego rodzaju punktach.

Deklarowali również długość trwania poszczególnych etapów zakupów oraz określali, między innymi, problemy i uciążliwości z tym związane.

Zatem ile czasu spędzają klienci w marketach budowlanych (DIY)? Zdaniem badanych odwiedzających markety DIY, jedna wizyta trwa średnio godzinę, przy czym aż 1/3 tego czasu przeznaczona jest na „wybieranie produktów”.

Według uczestników badania, nieuciążliwa wizyta w markecie budowlanym trwa około 50 minut, zaś ta problematyczna i uciążliwa sięga 1,5 godziny. Klienci są więc raczej przyzwyczajeni do dłuższego czasu trwania wizyt w marketach budowlanych. 50 minut to dość długo, zwłaszcza jeśli dodamy do tego czas dojazdu oraz czas poświęcony na parkowanie.

Kobiety podczas wizyty w markecie spędzają więcej czasu od mężczyzn na kontakcie z obsługą oraz na poszukiwaniu obsługi (25 minut vs. 19 minut). Częściej też zwracają uwagę na problemy związane z samą obsługą. Markety budowlane uwypuklają zatem różnice pomiędzy typowo męskim (samodzielnym/skoncentrowanym), a kobiecym (bardziej wielozadaniowym i kontaktowym) sposobem robienia zakupów. Jeśli chodzi o problemy z obsługą to bardziej wrażliwi okazują się być także klienci z ogólnie wyższym poziomem wykształcenia.

Interesującą i istotną obserwacją jest fakt, że im wyższy poziom dochodów badanych, tym dłużej trwają ich zakupy – wydłuża się bowiem etap wyboru produktów. Większy wachlarz możliwości w zakresie półki cenowej przeszkadza w optymalizacji czasowej zakupów w DIY.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, zbyt długie i czasochłonne zakupy w kanale DIY nie są aż tak dużym problemem. Kolejki do kas są wskazywane jako najbardziej uciążliwy element zakupów, ale nie
ze względu na czas ich trwania, lecz ze względu na samo ich występowanie. Praca nad skróceniem czasu trwania zakupów (a tym samym nad komfortem klientów) powinna odbywać się na poziomie wyboru produktów w przestrzeni sklepowej.

Podobnie, problem ze znalezieniem obsługi w sklepie nie wynika z tego, że badani spędzają na poszukiwaniach pracowników sklepu dużo czasu, ale raczej z tego, że im się w ogóle nie udaje tego zrobić.

Młodsi respondenci częściej niż przedstawiciele pozostałych grup wskazują na problemy związane z brakiem możliwości dowozu oraz zbyt czasochłonne zakupy w ogóle. Przeciwieństwem są kupujący z grupy 55+ – dla nich mniejszym problemem jest czas zakupów, a większym – rozległa oferta produktowa utrudniająca dokonanie finalnego wyboru.

Odwiedzając markety budowlane – jako konsumenci – mamy świadomość dłuższej, czasochłonnej wizyty. I choć oczywiście wiele zależy od danej potrzeby zakupowej, nawet długi (około godzinny) czas wizyty z reguły nie jest problemem sam w sobie. Jako konsumenci poszukujemy komfortu związanego raczej z poczuciem wygody oraz doświadczenia dobrego „zaopiekowania się” podczas zakupów, niż z minimalizacją (długiego) czasu spędzanego w sklepie.

Wspomniane markety budowlane oraz sklepy sieciowe są największym kanałem rynku handlu detalicznego artykułami DIY w Polsce, z udziałem przekraczającym 40% w 2018 r. Prognozy dla tego kanału są pozytywne i wskazują na dalszy wzrost udziałów w perspektywie do 2024 r.

Biorąc pod uwagę popularność marketów budowlanych nie zaskakuje, że wielkopowierzchniowe sklepy z artykułami DIY okupują trzy pierwsze miejsca na liście największych graczy na polskim rynku: to kolejno Castorama, Leroy Merlin i OBI. Ta pierwsza sieć w 2018 r. odnotowała przychody na poziomie 6,9 mld zł i umocniła się na pozycji lidera rynku, którą zajmuje już od kilkunastu lat.

Handel detaliczny artykułami DIY w Polsce 2019
Źródło wykresu: Raport PMR Handel detaliczny artykułami DIY w Polsce 2019

Więcej informacji o tym i powiązanych zagadnieniach można znaleźć w raporcie PMR „Handel detaliczny artykułami DIY w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024“ oraz wysłuchać podczas wydarzenia „II Forum Markety Remontowo-Budowlane” 16 maja w Hotelu Renaissance Airport w Warszawie www.markety-budowlane.pl Zaprezentujemy twarde wskaźniki makroekonomiczne, prognozy dla sektora handlu detalicznego i budownictwa mieszkaniowego, a przede wszystkim przeanalizujemy plany wiodących graczy, najważniejsze kierunki rozwoju rynku i przyszłe formaty sprzedaży kategorii produktów do budowy i remontu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *