Nowa strategia Grupy Eurocash

ludzie odczytują wykresy

Ten post dostępny jest także w języku: English

Grupa Eurocash przedstawiła plany dotyczące rozwoju strategii spółki. Lista celów na najbliższy czas nie jest jeszcze doprecyzowana, natomiast do najważniejszych działań mogą należeć pozyskanie nowych inwestorów czy też reorganizacja Grupy.

Informacja została ogłoszona przez Zarząd tuż po wstępnej analizie korzyści płynących z planowanych zmian. Wzięto pod uwagę przede wszystkim sytuację gospodarczą i wzrost wartości spółki, a także spójność wszelkich zamiarów z aktualną strategią Grupy. Działania będą opierać się na nawiązaniu współpracy z nowymi inwestorami, zarówno w obrębie spółki, jak i w konkretnych segmentach firmy. Rozważana jest również reorganizacja Grupy.

Pierwsze zmiany zostały wprowadzone

Pod koniec 2020 roku Grupa przejęła franczyzobiorców sieci sklepów spożywczych Delikatesy Centrum. W ubiegłym miesiącu natomiast Eurocash ogłosił nabycie 50% udziałów spółki posiadającej sieć sklepów Arhelan. Mają one działać w ramach struktur sieci Delikatesy Centrum. Działania te stanowią pierwszy krok w ramach długoterminowej strategii spółki.

Okiem eksperta PMR

Agnieszka Skonieczna
Retail Business Unit Director

Z danych PMR wynika, że Eurocash to druga największa sieć detaliczna w Polsce. Pod względem przychodów, wliczając szacunkowe przychody sieci franczyzowych i partnerskich, ustępuje jedynie Jeronimo Martins. W takim ujęciu, w 2020 r. przychody Eurocash z detalu wzrosły szybciej niż rynek handlu detalicznego artykułami spożywczymi w Polsce.

Mocną stroną Eurocash jest mnogość formatów i lokalizacji. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają około 16 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep czy Gama. Z drugiej strony, może to rodzić problemy związane z niejednorodnym wyglądem sklepów oraz brakiem unikalnej, dobrze zakomunikowanej oferty (także jeśli chodzi o marki własne). Operowanie tak dużą i tak niejednorodną sieci  może być również dla Eurocash problemem pod względem organizacyjnym, ale stanowi duży potencjał do przyszłego rozwoju.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *