6 grudnia niedzielą handlową

zakupy-święta-torby

Decyzją Sejmu, niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Ustawa czeka na zatwierdzenie przez Senat oraz podpis prezydenta.

Dodatkowa ósma niedziela handlowa w roku

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz inne dni, od 2020 r. zakaz handlu obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Zakaz miał ominąć niedziela przed Wielkanocą, dwie poprzedzające Boże Narodzenie oraz ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Na posiedzeniu sejmu dnia 27 listopada 2020 r., posłowie zagłosowali za złagodzeniem niedzielnego zakazu handlu w grudniu, równocześnie pozwalając na pracę wszystkich sklepów. Oznacza to, że oprócz 13 i 20 grudnia, sklepy będą również otwarte 6 grudnia.

Decyzja spowodowana bezpieczeństwem sanitarnym

Decyzja jest podyktowana obecną sytuacja związana z pandemią Covid-19. W szczególnym okresie przed świętami intensywność zakupów często wzrasta, co obecnie stanowi duże zagrożenie. Dlatego decyzja o dodatkowe niedzieli handlowej jest podejmowana głównie ze względów bezpieczeństwa. Umożliwi ona rozłożenie zakupów w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy jednocześnie.

Z drugiej strony jest to ukłon w stronę przedsiębiorców, który przyczyni się do ich poprawy finansowej.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.