Bary szybkiej obsługi walczą o wegan i wegetarian

Ten post dostępny jest także w języku: English

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku restauracji, również w segmencie barów szybkiej obsługi można zauważyć, że powiększa się oferta skierowana do wegetarian i wegan. Sieci handlowe w odpowiedzi na zmieniające się trendy konsumenckie, obok tradycyjnych dań mięsnych wprowadzają coraz więcej dań bazujących na produktach roślinnych.

W sierpniu zeszłego roku IKEA do swojej stałej oferty w Bistro IKEA wprowadziła wegańskie hot dogi. Jest to kolejna pozycja po wegańskich klopsikach bazująca na produktach roślinnych. Do października co dziesiąty hot dog sprzedawany w Polsce w Bistro IKEA to hot dog wegetariański. Co więcej 1 na 5 sprzedawanych klopsików jest wegański.

Trend ten dociera także do stacji benzynowych, gdzie również w podróży wegetarianin nie jest już skazany na kupowanie hermetycznie pakowanych przekąsek w postaci chipsów czy paluszków. Przykładem jest stacja paliw Orlen, która w połowie 2018 r. poszerzyła ofertę skierowaną do wegetarian i wegan. Wprowadzając m.in. wegańskie hot dogi w swoich punktach Stop Cafe.

Co więcej KFC,  druga pod względem liczby restauracji w Polsce sieć barów szybkiej obsługi już w swojej ofercie posiada dania wegetariańskie. Oprócz frytek oraz greckiej sałatki, w swojej ofercie sieć posiada dwa typy kanapek. Są to Zinger oraz twister wegetariański. Produktem bazowym dań, zastępującym kawałek mięsa jest placek ziemniaczany. Obecnie ta oferta jest jeszcze mocno ograniczona, jednak można się spodziewać że w miarę zainteresowania klientów będzie ona stopniowo rozszerzana.

KFC nie jest pierwszą siecią fast-food, która eksperymentuje z ofertą dla wegetarian. Również od kilku lat McDonald’s testuje wegetariańskie dania w różnych krajach. Z początkiem tego roku McDonald’s wprowadził opcję wegetariańską zestawu Happy Meal oraz wegetariańskie wrapy – na razie dostępny tylko w Wielkiej Brytanii i Irlandii – jednak można się spodziewać, że w niedługim czasie podobna oferta, , bazująca na produktach wegetariańskich trafi do polskich restauracji.

Wegetarianizm popularniejszy w większych miastach

Według  badania PMR przeprowadzonego w styczniu 2019 r. wśród osób, które w ciągu trzech ostatnich miesięcy korzystały z usług gastronomicznych, cateringowych bądź hotelarskich, 15% deklaruje stosowanie specjalnej diety. Wśród nich, 5% deklaruje wegetarianizm, a weganizm 1%. Już w zeszłym roku ten trend był bardziej widoczny wśród mieszkańców dużych miast, pośród których odpowiednio 11% i 5% deklarowało stosowanie diety wegetariańskiej i wegańskiej (badanie przeprowadzone w styczniu 2018r.).

W wyniku wzrostu popularności ograniczania spożywania produktów odzwierzęcych wśród Polaków sieci zaczynają dostrzegać tę grupę konsumentów i walczyć o jej uwagę poprzez wprowadzanie i rozszerzanie roślinnej kategorii produktowej. Prognozujemy, że w 2019 roku ten trend się będzie nasilał, sieci które nie mają w swojej ofercie produktów bezmięsnych będą próbować tę lukę zapełniać. A firmy, które już taką ofertę posiadają będą ją sukcesywnie rozszerzać.

O autorze

 

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.