fbpx
Aktualnosci Trendy

Brexit: skutki dla rynku handlu detalicznego

Nad Wielką Brytanią wciąż wisi widmo, że w wyniku braku porozumienia z Unią Europejską zostanie przeprowadzony tzw. twardy Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez wcześniej ustalonych zasad. Scenariusz ten jest poważnym zagrożeniem dla wymiany handlowej między Zjednoczonym Królestwem, a państwami Unii.

W tym roku Brexitu nie będzie?

Wielka Brytania ponownie odracza wyjście kraju ze Wspólnoty Europejskiej. Przyjęta w sobotę poprawka przewiduje wstrzymanie poparcia dla umowy regulującej zasady wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do czasu, gdy parlament przyjmie pakiet ustaw regulujących szczegóły wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Osiągnięte porozumienie pozwoliłoby na uregulowany Brexit oraz zapewnienie okresu przejściowego do końca 2020 roku. W jego trakcie zostałyby zachowane dotychczasowe zasady obrotu towarowego i współpracy gospodarczej między Unią a Wielką Brytanią.

Jednak dalej wisi nad Zjednoczonym Królestwem widmo, że w wyniku braku porozumienia z Unią Europejską zostanie przeprowadzony tzw. twardy Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Zasady opuszczenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Po nieuregulowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej relacje gospodarcze kraju ze Wspólnotą będą odbywały się zgodnie z regułami wypracowanymi przez Światową Organizację Handlu (WTO), a Wielka Brytania będzie traktowana jak państwo trzecie. W konsekwencji we wzajemnych relacjach zaczną obowiązywać kontrole graniczne oraz opłaty celne. Scenariusz ten będzie się wiązał, m.in. z: wprowadzeniem opłat celnych we wzajemnej wymianie handlowej, zmianami w rozliczaniu podatku VAT oraz kontrolami celnymi, sanitarnymi, czy weterynaryjnymi. Co będzie wiązać się z licznymi utrudnieniami dla przedsiębiorców, chcących dalej utrzymywać relacje handlowe z tym krajem.

Z kolei porozumienie pozwoliłoby na uregulowane wyjście z UE oraz zapewnienie okresu przejściowego do końca 2020 roku. W jego trakcie zostaną zachowane dotychczasowe zasady obrotu towarowego oraz współpracy gospodarczej między Zjednoczonym Królestwem a krajami Wspólnoty. A sam okres przejściowy będzie służył wypracowaniu oraz zawarciu porozumienia o wolnym handlu, w wyniku którego we wzajemnych relacjach nie będą występować żadne cła czy opłaty.

Jakie będą skutki Brexitu dla rynku handlu detalicznego?

Najgorszym scenariuszem dla wymiany gospodarczej z Polską jest wejście w życie tzw. twardego Brexitu. Wpłynie on negatywnie na produkcję i dystrybucję towarów i może spowodować nawet przejściowe braki na rynku określonych towarów, np. żywności czy leków.

Według danych GUS, w 2017 r. towarami numer jeden eksportowanymi do Wielkiej Brytanii były maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy (22,2 mld zł) oraz żywność i zwierzęta żywe (9,4 mld zł). Z kolei produktami najchętniej importowanymi z Wysp są również maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy (83,3 mld zł), a także chemikalia i produkty pokrewne (5,0 mld zł).  Co więcej, wartość takich kategorii jak: żywność i zwierzęta żywe oraz napoje i tytoń osiągnęła w 2017 r. odpowiednio 1,7 mld zł oraz 0,5 mld zł.

Wzrost cen wywołanych Brexitem najbardziej odczują Brytyjczycy. Jednak należy się również spodziewać, że zdrożeją Brytyjskie towary obecne na naszych półkach, chociażby takie jak brytyjska whisky. Co więcej, podniesie się także koszt robienia zakupów internetowych w Wielkiej Brytanii, wywołany obowiązkiem zapłacenia podatku importowanego oraz cła. Wielka Brytania jest obecnie trzecim partnerem handlowym dla Polski pod względem wartości przepływającego towaru. Jednak jeśli ten scenariusz się spełni, może zagrozić wymianie handlowej między Wyspami, a państwami należącymi do UE.  Co za tym idzie, zmienić pozycję Wielkiej Brytanii w wymianie handlowej z Polską.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Rynek

Pierwszy sklep Carrefour BIO w Polsce już otwarty

post-image

15 listopada 2019 r. sieć Carrefour wprowadziła do Polski nowy format sklepów i otworzyła w Warszawie swój pierwszy w kraju sklep z certyfikowaną żywnością ekologiczną Carrefour BIO. To 900 sklep sieci w Polsce.

Pierwszy w Polsce sklep Carrefour BIO otwarty w Warszawie

Z konceptem sklepów z certyfikowaną żywnością ekologiczną sieć Carrefour była do tej pory obecna we Francji, Belgii i Hiszpanii. Polska jest czwartym krajem, do którego wprowadzono ten koncept. 15 listopada 2019 r., przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie, został otwarty pierwszy sklep Carrefour BIO w Polsce.

W ofercie sklepu znajduje się 250 rodzajów produktów świeżych (warzywa, owoce, mięso, ryby), a także 2,2 tys. produktów pakowanych. Asortyment sklepu Carrefour BIO obejmuje także 250 produktów marki własnej Carrefour BIO. Poza ponad 150 m2 powierzchni handlowej, na blisko 30 m2 znajduje się kącik kawowy. Wśród produktów niespożywczych, w ofercie sklepu znajdują się m.in. detergenty…

Więcej
Rynek Trendy

Selgros podobnie jak Tesco i Auchan całkowicie wycofuje ze sprzedaży żywe karpie

post-image

Selgros Cash&Carry poinformował, że w jego placówkach przed Bożym Narodzeniem nie będzie można kupić żywych karpi. Dotyczy to wszystkich placówek Selgros w Polsce. Wcześniej w tym roku na wycofanie z oferty żywych karpi zdecydowały się sieci super i hipermarketów Tesco oraz Auchan.

Sieci spożywcze wycofują ze sprzedaży żywe karpie

W październiku pisaliśmy, że sieć hiper- i supermarketów Auchan postanowiła całkowicie wycofać ze swojej oferty żywe karpie. Wcześniej sieć Tesco poinformowała, że zdecydowała się na taki krok. W listopadzie pojawiła się natomiast informacja, że ogólnopolska sieć hal handlu hurtowego Selgros Cash&Carry zdecydowała, że żywe karpie nie będą już dostępne w żadnej z jej hal. Selgros już w zeszłym roku częściowo ograniczył sprzedaż żywych karpi. Żywych karpi nie można kupić…

Więcej
Rynek Trendy

Alibaba w Dzień Singla w godzinę sprzedał towary o wartości całego rynku e-commerce w Polsce

post-image

Alibaba, chiński lider rynku e-commerce, w Dzień Singla sprzedał towary za kwotę ponad 38 mld $ (148 mld zł). W pierwszej godzinie Dnia Singla wartość zakupów zrobionych za pośrednictwem platformy Alibaba wyniosła 13 mld $, czyli nieco ponad 50 mld zł. To tyle, ile według danych PMR wart był w 2018 r. cały rynek e-commerce w Polsce.

Rekordowy Dzień Singla

Alibaba, chiński lider rynku e-commerce, pobił kolejny rekord w tegoroczny Dzień Singla. Firma sprzedała tego dnia towary za ponad 38 mld $ (148 mld zł). To o 26% więcej niż rok temu (31 mld $ w 2018 r.).

Tylko w pierwszej godzinie Dnia Singla wartość zakupów na platformie Alibaba wyniosła 13 mld $, czyli około 50 mld zł. To tyle, ile według danych PMR wart był w 2018 r. cały Więcej

Rynek

Rynek mebli i wyposażenia wnętrz czeka spowolnienie

post-image

Po kilku latach wysokich wzrostów wartości rynku, w perspektywie 2020-2024 należy spodziewać się niższych dynamik sprzedaży mebli i artykułów wyposażenia wnętrz, wynika z prognoz zawartych w najnowszym raporcie PMR „Handel detaliczny artykułami wyposażenia wnętrz w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Oczekiwane spowolnienie

Od 2015 r. polski rynek mebli i artykułów wyposażenia wnętrz notował dynamiki na poziomie powyżej 7%. Przyczyną takiej sytuacji była oczywiście świetna sytuacja na rynku mieszkaniowym, z którym rynek mebli i wyposażenia wnętrz jest skorelowany ze względu na konieczność umeblowania i wyposażenia mieszkania po jego zakupie. Dodatkowo, dobra sytuacja ekonomiczna połączona z transferami socjalnymi sprawiała, że Polacy chętnie podejmowali się także remontów istniejących lokali mieszkalnych.

Jednak nadchodzące spowolnienie gospodarcze odciśnie swoje piętno na rynku mieszkaniowym oraz sytuacji ekonomicznej w kraju, co z kolei będzie mieć bezpośredni…

Więcej
Aktualnosci Rynek Trendy

Będzie nowy mocny gracz w segmencie perfum?

post-image

W ostatnim tygodniu września niemiecki wiodący gracz w segmencie perfum uruchomił polski sklep internetowy. W swojej ofercie sklep posiada blisko 15 tys. produktów kosmetycznych.

Flaconi, jeden z wiodących graczy na niemieckim rynku sprzedaży online w segmencie perfum, wkracza do Polski. Marka uruchomiła sklep internetowy w ostatnim tygodniu września. Obecnie poprzez stronę internetową marki klienci mogą kupić ponad 500 marek kosmetycznych oraz blisko 15 tys. produktów. Oprócz perfum w swojej ofercie mają również, kosmetyki pielęgnacyjne, kolorowe czy do pielęgnacji włosów. W swojej ofercie sklep posiada zarówno perfumy znanych marek, jak i te sprzedawane pod marką własną Flaconi.

Tylko trzech mocnych graczy w segmencie perfum w Polsce

Rynek perfum w Polsce jest nadal mocno skoncentrowany. Według danych PMR w 2018 r. wartość sprzedaży perfum trzech największych graczy w segmencie perfum odpowiadała za blisko 29% udziału w wartości całego rynku perfum.

Na polskim rynku obecnie funkcjonują…

Więcej
Zmiany kadrowe

Sylwester Cacek został wybrany prezesem Sfinks Polska

post-image

Sylwester Cacek został powołany na stanowisko prezesa zarządu Sfinks Polska w ramach kadencji trwającej do 6 lutego 2024 r. Sfinks Polska zarządza m.in. sieciami restauracji Sphinx, Piwiarnia Warki, Fabryka Pizzy i Chłopskie Jadło.

Sylwester Cacek prezesem Sfinks Polska

Rada Nadzorcza powołała Sylwestra Cacka na stanowisko prezesa zarządu Sfinks Polska w ramach kadencji trwającej do lutego 2024 r. Dariusz Strojewski 25 października 2019 r. został natomiast odwołany ze stanowiska wiceprezesa spółki.

Sylwester Cacek jest największym akcjonariuszem Sfinksa. Sfinks Polska zarządza m.in. sieciami restauracji Sphinx (90 restauracji w październiku 2019 r.), Piwiarnia Warki (64 lokale), Chłopskie Jadło (11) i Fabryka Pizzy (19 pizzerii w październiku 2019 r., 10 zarządza Sfinks).

Więcej