Brexit: skutki dla rynku handlu detalicznego

Ten post dostępny jest także w języku: English

Nad Wielką Brytanią wciąż wisi widmo, że w wyniku braku porozumienia z Unią Europejską zostanie przeprowadzony tzw. twardy Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez wcześniej ustalonych zasad. Scenariusz ten jest poważnym zagrożeniem dla wymiany handlowej między Zjednoczonym Królestwem, a państwami Unii.

W tym roku Brexitu nie będzie?

Wielka Brytania ponownie odracza wyjście kraju ze Wspólnoty Europejskiej. Przyjęta w sobotę poprawka przewiduje wstrzymanie poparcia dla umowy regulującej zasady wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do czasu, gdy parlament przyjmie pakiet ustaw regulujących szczegóły wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Osiągnięte porozumienie pozwoliłoby na uregulowany Brexit oraz zapewnienie okresu przejściowego do końca 2020 roku. W jego trakcie zostałyby zachowane dotychczasowe zasady obrotu towarowego i współpracy gospodarczej między Unią a Wielką Brytanią.

Jednak dalej wisi nad Zjednoczonym Królestwem widmo, że w wyniku braku porozumienia z Unią Europejską zostanie przeprowadzony tzw. twardy Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Zasady opuszczenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Po nieuregulowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej relacje gospodarcze kraju ze Wspólnotą będą odbywały się zgodnie z regułami wypracowanymi przez Światową Organizację Handlu (WTO), a Wielka Brytania będzie traktowana jak państwo trzecie. W konsekwencji we wzajemnych relacjach zaczną obowiązywać kontrole graniczne oraz opłaty celne. Scenariusz ten będzie się wiązał, m.in. z: wprowadzeniem opłat celnych we wzajemnej wymianie handlowej, zmianami w rozliczaniu podatku VAT oraz kontrolami celnymi, sanitarnymi, czy weterynaryjnymi. Co będzie wiązać się z licznymi utrudnieniami dla przedsiębiorców, chcących dalej utrzymywać relacje handlowe z tym krajem.

Z kolei porozumienie pozwoliłoby na uregulowane wyjście z UE oraz zapewnienie okresu przejściowego do końca 2020 roku. W jego trakcie zostaną zachowane dotychczasowe zasady obrotu towarowego oraz współpracy gospodarczej między Zjednoczonym Królestwem a krajami Wspólnoty. A sam okres przejściowy będzie służył wypracowaniu oraz zawarciu porozumienia o wolnym handlu, w wyniku którego we wzajemnych relacjach nie będą występować żadne cła czy opłaty.

Jakie będą skutki Brexitu dla rynku handlu detalicznego?

Najgorszym scenariuszem dla wymiany gospodarczej z Polską jest wejście w życie tzw. twardego Brexitu. Wpłynie on negatywnie na produkcję i dystrybucję towarów i może spowodować nawet przejściowe braki na rynku określonych towarów, np. żywności czy leków.

Według danych GUS, w 2017 r. towarami numer jeden eksportowanymi do Wielkiej Brytanii były maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy (22,2 mld zł) oraz żywność i zwierzęta żywe (9,4 mld zł). Z kolei produktami najchętniej importowanymi z Wysp są również maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy (83,3 mld zł), a także chemikalia i produkty pokrewne (5,0 mld zł).  Co więcej, wartość takich kategorii jak: żywność i zwierzęta żywe oraz napoje i tytoń osiągnęła w 2017 r. odpowiednio 1,7 mld zł oraz 0,5 mld zł.

Wzrost cen wywołanych Brexitem najbardziej odczują Brytyjczycy. Jednak należy się również spodziewać, że zdrożeją Brytyjskie towary obecne na naszych półkach, chociażby takie jak brytyjska whisky. Co więcej, podniesie się także koszt robienia zakupów internetowych w Wielkiej Brytanii, wywołany obowiązkiem zapłacenia podatku importowanego oraz cła. Wielka Brytania jest obecnie trzecim partnerem handlowym dla Polski pod względem wartości przepływającego towaru. Jednak jeśli ten scenariusz się spełni, może zagrozić wymianie handlowej między Wyspami, a państwami należącymi do UE.  Co za tym idzie, zmienić pozycję Wielkiej Brytanii w wymianie handlowej z Polską.

O autorze

 

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *