Covid-19: nowe obostrzenia w HoReCa od 15 grudnia ?

Covid-19: nowe obostrzenia w HoReCa od 15 grudnia ?

Ten post dostępny jest także w języku: English

W związku z nadchodzącymi świętami i mutacją Omikron, minister zdrowia Adamem Niedzielski ogłosił nowe obostrzeń epidemiczne podczas specjalnej konferencji prasowej 7 Grudnia. Obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach będą obniżone z obecnych 50% do 30% od 15 Grudnia. Zamknięte będą również dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.  Zwiększenie tego limitu, jak dotychczas, będzie nadal możliwe  – wyłącznie dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. 

 W Polsce w ciągu ostatniej doby odnotowano 28 542 zakażenia koronawirusem. Z raportu opublikowanego w środę przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zmarły kolejne 592 osoby. Liczba zgonów w Polsce podczas czwartej fali epidemii osiągnęła rekordowy poziom. W szpitalu przebywa 23 453 pacjentów, z czego 2 026 jest pod respiratorami. W związku ze zbliżającymi się świętami i mutacją Omikron minister zdrowia, Adam Niedzielski przedstawił pakiet obostrzeń, który zacznie obowiązywać od 15 grudnia. Szereg z nich znów uderzy w branżę HoReCa. 

Obecne 50% obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach zostaną zastąpione 30% limitem 

 Zniesienie tego ograniczenia, tak jak dotychczas, może dotyczyć tylko osób zaszczepionych i potwierdzonych przez przedsiębiorcę. W noc sylwestrową dozwolone są jednak zgromadzenia do 100 osób. Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i inne miejsca, w których można tańczyć.  

Najnowsze kroki w walce z pandemią również obejmują: 

  • Zmiany w organizacji szczepień tak aby punkty szczepień zlokalizowane w dużych galeriach handlowych mogły szczepić bez wcześniejszego umówienia.  
  • Prace nad projektem ustawy, nad którym ministerstwo pracuje razem z PiS i polega na uprawnieniu pracodawcy do oczekiwania od pracownika okazania wyniku – będą to szybkie testy antygenowe, za darmo. Pracownicy będą mogli zapisać się na bezpłatny test poprzez formularz, który ministerstwo obiecało wprowadzić na swojej stronie internetowej. Minister podkreślił, że w tym przypadku nie będzie obowiązku odbycia kwarantanny, jak ma to miejsce w przypadku skierowania przez lekarza. Zanim ustawa wejdzie w życie, trzeba jeszcze uregulować zasady weryfikacji zaświadczeń o szczepieniach.  
  • Obowiązkowe szczepienia dla trzech grup zawodowych – medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Obowiązek ten powinien wejść w życie 1 marca. 

Rynek HoReCa (hotele, restauracje, catering) w Polsce przez wiele lat pozostawał na ścieżce silnego wzrostu. Rok 2020 - w efekcie pandemii COVID-19 - przerwał passę rokrocznych wzrostów, a rynek zanotował spadek w ujęciu rocznym o 31%, wynika z raportu „Rynek HoReCa w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”. Powrót do wartości rynku z 2019 r. będzie możliwy dopiero w 2024 r. wraz z odbudową ruchu turystycznego, życia społecznego, biznesowego, sytuacji ekonomicznej konsumentów.  

Niektóre z czynników makroekonomicznych, podażowych oraz popytowych kształtujących rynek HoReCa w 2020 i 2021 r. omawiamy w darmowym raporcie PMR: „Rynek HoReCa w 2021 r.: inflacja, niepewność, restrykcje

Zobacz również