Gdzie Polacy kupują produkty DIY?

Kanał marketów remontowo-budowlanych jest drugim najszybciej rosnącym kanałem na rynku artykułów DIY, po kanale sprzedaży internetowej. Głównym czynnikiem wpływającym na szybki wzrost sprzedaży w tym kanale jest ekspansja sieci z asortymentem DIY.

Dobra sytuacja na rynku przekłada się na wzrost sprzedaży w największym i najbardziej popularnym kanale rynku, czyli marketach remontowo-budowlanych. Kanał ten w 2018 r. odpowiadał za prawie 40% wartości rynku, a w perspektywie do 2024 r. jego udział będzie nadal rosnąć. Z jednej strony za wzrost tego kanału odpowiada ekspansja największych graczy, którzy wciąż otwierają nowe sklepy. Z drugiej, jego wzrost jest wspierany poprzez konsolidację sklepów niezależnych w ramach sieci franczyzowych lub partnerskich takich jak należąca go Grupy PSB Mrówka, Patio Color czy wreszcie rozwijającą się w ekspresowym tempie sieć Majster Budowlane ABC, która powstała w 2016 r. a na koniec 2018 miała już ponad 830 placówek.

Internet najszybciej rosnącym kanałem sprzedaży

Z kolei najszybciej rozwijającym się kanałem dystrybucji, który w 2019 r. odpowiadać będzie już za dziesiątą część rynku, jest kanał sprzedaży internetowej. Za jego wzrost odpowiada popularyzacja zakupów przez internet, ale także uruchamianie sklepów internetowych przez największe sieci marketów remontowo-budowlanych. W tym momencie praktycznie wszyscy więksi gracze na rynku posiadają własne e-sklepy lub umożliwiają zamawianie produktów z dostawą.

Gdzie Polacy kupują artykuły DIY?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *