Rozszerzenie programu Rodzina 500+ pozytywnie wpłynie na rynek spożywczy

Ten post dostępny jest także w języku: English

W 2019 r. wartość rynku handlu detalicznego artykułami spożywczymi w Polsce wzrośnie aż o 4,2% m.in. dzięki programom socjalnym takim jak Rodzina 500+, rozszerzony na pierwsze dziecko w każdej rodzinie, trzynasta emerytura czy planowane obniżki podatków, wynika z prognoz zawartych w najnowszym raporcie PMR „Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Jaka jest wartość i dynamika rynku spożywczego w Polsce?

Pozytywny wpływ na rynek będzie widoczny także w 2020 r., kiedy dynamika utrzyma się na poziomie zbliżonym do tegorocznego. Jednocześnie nie należy spodziewać się aż takiego przyspieszenia rynku jak w latach 2016-2017, kiedy program Rodzina 500+ wszedł w życie. Mimo to, długoterminowe prognozy dla rynku są pozytywne i wskazują na wzrosty w wysokości co najmniej 3% do 2024 r. Najszybsze wzrosty osiągnięte zostaną w kanałach dyskontów, sklepów convenience oraz sklepów przy stacjach paliw.

Wpływ zmian prawnych na rynek artykułów spożywczych

Ostatnie lata charakteryzują się coraz silniejszym wpływem polityki państwa na rynek spożywczy. Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele (który w 2019 r. obowiązuje już w trzy niedziele miesiąca, a od 2020 r. będzie obowiązywać we wszystkie), kolejnym tego przykładem jest podatek od sprzedaży detalicznej, który może powrócić w 2020 r. po korzystnej dla rządu decyzji Sądu Unii Europejskiej. Z naszych szacunków wynika, że lider rynku, sieć Biedronka zapłaci ok. 750 mln zł podatku. Ponadto, osiem kolejnych sieci spożywczych kwalifikuje się do drugiego progu podatkowego, w wysokości 1,4% od miesięcznych obrotów.

Przykłady innych planowanych lub rozważanych przez rząd regulacji to podwyżka akcyzy na alkohol i tytoń od 2020 r. oraz możliwe ograniczenia dotyczące udziału marek własnych w ofercie sieci spożywczych, choć wejście w życie tego drugiego rozwiązania mocno zależy od wyników wyborów parlamentarnych w Polsce, które zostaną przeprowadzone na jesieni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *