Trendy

Niemal wszystkie torby foliowe płatne od 1 września

Kosz na smieci

Za część jednorazowych toreb foliowych w sklepach Polacy zaczęli płacić już w styczniu 2018 r. Obecnie wszystkie torby z tworzyw sztucznych z wyjątkiem tzw. zrywek są płatne. Opłaty obowiązują od 1 września 2019 r.

Rozszerzenie opłat za torby foliowe

Wprowadzenie opłat za część toreb foliowych (o grubości od 15 do 50 mikrometrów) w 2018 r. nie przyniosło korzyści środowisku. Efektów ekologicznych w postaci zmniejszenia zużycia toreb z tworzyw sztucznych nie osiągnięto, ponieważ jak mówi Ministerstwo Środowiska, część sklepów zaczęła wydawać klientom torby o grubości powyżej 50 mikrometrów.

W konsekwencji wprowadzono zmiany i od 1 września 2019 r. wszystkie foliowe torby powyżej 15 mikrometrów grubości są w sklepach płatne. Wyjątkiem są tzw. ,,zrywki” służące do pakowania pieczywa lub warzyw. Za każdą inną foliową torbę klienci sklepów zapłacą 20 groszy plus VAT.

Ma to zachęcić konsumentów do stopniowej rezygnacji z używania toreb foliowych. Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, w wywiadzie dla agencji Newseria Biznes stwierdził, że regulacja, która wprowadza opłaty za grubsze torby wielorazowego użytku (powyżej 50 mikrometrów), spowoduje powrót klientów do jednorazowych lekkich torebek foliowych, co stoi w sprzeczności z ochroną środowiska.

Detaliści sami ograniczają plastikowe opakowania

Detaliści, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy coraz większą uwagę przykuwają do opakowań produktów jakie kupują, sami zaczęli dążyć do ograniczania plastikowych opakowań, o czym PMR pisał w kwietniu 2019 r. Dla przykładu, 100% opakowań marek własnych Kaufland do 2025 r. ma nadawać się do recyklingu. Polski oddział Lidl chce natomiast ograniczyć zużycie plastiku w opakowaniach o 20%.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Aktualnosci Dane i Analizy Rynek

Rynek gastronomiczny w punktach niegastronomicznych dynamicznie rośnie

post-image

Rynek gastronomiczny w punktach niegastronomicznych, na którego wartość składa się m.in. sprzedaż dań gotowych, wypieków czy sklepowa gastronomia (gotowa kawa, hot-dogi itp.) w 2019 r. wzrośnie o 7,9%. Tym samym wartość rynku wyniesie 7,5 mld zł, wynika z prognoz zawartych w najnowszym raporcie PMR „Rynek gastronomiczny w punktach niegastronomicznych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Rynek ten rośnie bardzo dynamicznie, szybciej niż np. rynek HoReCa, obejmujący sprzedaż w punktach gastronomicznych. Chociaż w 2020 r. spodziewana jest niższa dynamika, to nadal sklepowa gastronomia będzie rozwijać się szybciej niż cały rynek spożywczy w Polsce.

Wartość i dynamika rynku gastronomicznego w punktach niegastronomicznych

 

Więcej
Zmiany kadrowe

Lidl Polska ma nowego prezesa

post-image

Włodzimierz Wlaźlak od marca 2020 r. będzie pełnił funkcję prezesa Lidl Polska. Na stanowisku zastąpi Maksymiliana Branieckiego, który od stycznia 2020 r. dołączył do zarządu Lidl Stiftung & Co. KG.

Zmiany w Lidl Polska

Włodzimierz Wlaźlak, dotychczasowy członek zarządu Lidl Polska, od marca 2020 r. będzie pełnił funkcję prezesa Lidl w Polsce. Z kolei Maksymilian Braniecki, dotychczasowy prezes zarządu Lidl Polska, od stycznia 2020 r. dołączył do zarządu Lidl Stiftung & Co. KG i odpowiada za sklepy w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, na Węgrzech oraz Słowacji.

Maksymilian Braniecki od 17 lat związany jest z Lidlem – w latach 2012-2015 kierował Lidl Rumunia, a od 2015 r. Lidl Polska. Włodzimierz Wlaźlak z firmą także związany jest od 17 lat.

Sieć dyskontów Lidl posiada w Polsce ponad 700 sklepów.

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Rynek

Będzie nowy lider rynku artykułów RTV, AGD i sprzętu elektronicznego?

post-image

RTV Euro AGD w najbliższych latach ustąpi miejsce lidera rynku na rzecz Media Expert. Zarówno dzięki otwieraniu nowych sklepów stacjonarnych, jak i wzrostowi popularności sklepu online.

Należy się spodziewać, że w najbliższych latach Media Expert wyprzedzi dotychczasowego lidera rynku RTV, AGD i elektroniki użytkowej – RTV Euro AGD. W ostatnich latach firma odnotowywała dwucyfrowe dynamiki wzrostu przychodów, osiągając w 2018 r. rekordowy 17% wzrost. Wzrosty te osiąga zarówno dzięki rozszerzaniu kanału dystrybucji – w samym 2019 r. sieć otworzyła 18 sklepów, jak i wzrostem popularności sklepu internetowego sieci.

Według  danych PMR internet jest najszybciej rosnącym kanałem w rynku artykułów RTV, AGD i elektroniki użytkowej. Osiąga on wzrosty prawie dwa razy szybsze niż cały rynek. Według naszych prognoz do 2024 r. internet osiągnie prawie 1/3 udziału w cały rynku sprzętu elektronicznego.

Wysoki stopień konsolidacji rynku

Handel artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym jest jednym z najbardziej skonsolidowanych segmentów rynku handlu…

Więcej
Aktualnosci Trendy

Wildberries już w Polsce

post-image

Rosyjski detalista, Wildberries, otworzył w Polsce sklep internetowy oraz pierwszy punkt odbioru w Warszawie. Co więcej, spółka planuje otworzyć blisko 100 takich punktów w Polsce.

Wildberries, rosyjski sklep internetowy, z początkiem stycznia uruchomił sprzedaż internetową w Polsce. Klienci mogą zamówić produkty poprzez stronę internetową poprzez bezpłatną dostawę kurierską, jak i w punktach odbioru zamówień wyposażonych w przymierzalnie. Obecnie pierwszy taki punkt znajduje się w Warszawie. Jednak spółka planuje otworzyć blisko 100 punktów odbioru zamówień Wildberries w kraju.

Na stronie e-sklepu dostępnych jest ponad 14,8 tys. marek odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej, obuwia, akcesoriów, zabawek. Co więcej, firma planuje sukcesywnie rozszerzać ten asortyment.

Spółka jest obecna w Rosji, Białorusi, Kazachstanie, Armenii i Kirgistanie. Jednak jak informują władze spółki, firma planuje wejście na rynek Unii Europejskiej. Po Polsce detalista myśli o wejściu na rynek słowacki.

Polska atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych firm

Zagraniczne firmy wciąż chętnie otwierają się na Polskę. W drugiej połowie września swój sklep internetowy…

Więcej
Rynek

Dania z restauracji w Lidlu. Sieć wprowadza do oferty świeże sushi.

post-image

Sieć sklepów dyskontowych Lidl wprowadziła do oferty dziesięciu sklepów w Poznaniu i okolicy świeże zestawy sushi. Sushi przygotowywane jest przez poznańską restaurację Yattai Sushi Bar.

Sushi z restauracji w Lidu

Oferta zestawów świeżego sushi dostępna będzie w dziesięciu sklepach Lidl w Poznaniu i okolicy. Zestawy będą przygotowywane i dostarczane rano przez poznańską restaurację Yattai Sushi Bar.

Rynek gastronomiczny w punktach niegastronomicznych rośnie

Rynek gastronomiczny w punktach niegastronomicznych (na wartość składa się m.in. sprzedaż gotowej kawy, hot-dogów itp.), w 2019 r. wzrósł w Polsce o blisko 8%. Rynek ten rośnie bardzo dynamicznie i chociaż w 2020 r. spodziewana jest nieco niższa dynamika wzrostu jego wartości, to sklepowa gastronomia będzie rozwijała się szybciej niż cały rynek spożywczy w Polsce.

Więcej informacji na ten temat w najnowszym raporcie PMR ,,Rynek gastronomiczny w punktach niegastronomicznych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Infografiki

Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2019

post-image

PMR prezentuje zestaw infografik z raportu: Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Według szacunków PMR wartość rynku sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych w Polsce wyniosła w 2018 r., ponad 279 mld zł. W 2019 r. rynek wzrośnie o ponad 4%. M.in. dzięki programom socjalnym takim jak Rodzina 500, rozszerzony na pierwsze dziecko w każdej rodzinie, trzynasta emerytura czy obniżki podatków.
Co więcej, długoterminowe prognozy dla rynku są pozytywne i wskazują na wzrosty w wysokości co najmniej 3% do 2024 r. Najszybsze wzrosty osiągnięte zostaną w kanałach dyskontów, sklepów convenience oraz sklepów przy stacjach paliw.

Jaka jest wartość i dynamika rynku spożywczego w Polsce?


Jaki stosunek do zakazu handlu w niedzielę mają Polacy?

Jaki jest udział największych graczy w spożywczym rynku detalicznym w…

Więcej