Właściciel Castoramy wprowadzi do Polski nową sieć?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Kingfisher, właściciel sieci Castorama rozważa wprowadzenie nowej sieci sklepów DIY do Polski, jak poinformowała firma w corocznym raporcie finansowym. Screwfix, bo o niej mowa na początku będzie działać tylko w kanale online.

Firma planuje wykorzystać model ekspansji który się sprawdził na irlandzkim rynku. Gdzie po czterech latach obecności online, otworzy w tym roku pierwsze sklepy stacjonarne. Jak podkreśla detalista, krok ten jest podyktowany silną pozycją w kanale online oraz podobieństwem rynku irlandzkiego do brytyjskiego, rodzimego rynku sieci.

Na ten moment sieć Screwfix jest obecna na trzech rynkach europejskich, w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Niemczech. Na wyspach działa 627 sklepów, a na rynku niemieckim pięć. Jednak firma ogłosiła, że do końca roku zamknie wszystkie sklepy stacjonarne w kraju i będzie obecna tylko w kanale online.

Ponadto, polski rynek również nie jest obcy detaliście, na którym Kingfisher jest obecny od 22 lat poprzez sieć Castorama (oraz wcześniej również Brico Depot, choć na znacznie mniejszą skalę). Castorama jest obecnie liderem na polskim rynku, a jej pozycja w perspektywie kilku najbliższych lat nie jest zagrożona. W 2018 r. przychody grupy na polskim rynku wyniosły 6,99 mld zł i były o 3,4%  wyższe niż rok wcześniej. Według wstępnych szacunków PMR, w ubiegłym roku sieć odnotowała ponad 12% udziału w polskim rynku DIY. Na ten moment pod szyldem sieci działa 76 sklepów w Polsce. Co więcej, firma ogłosiła otwarcie kolejnych sześciu lokalizacji w kolejnym roku finansowych, kończącego się w styczniu 2020 roku.

O kierunkach rozwoju i przyszłych formatach handlu detalicznego materiałami wykończeniowymi w Polsce, szerzej porozmawiamy podczas branżowego II Forum PMR: Markety Remontowo-Budowlane, 16 maja w Warszawie. Swoją opinią podzielą się przedstawiciele m.in.: Bricomarche, Grupa PSB, Majster ABC, Platforma dla Remontu i Budowy, Atlas, KH Stobud, Geberit, Allegro i inni.

Zobacz również

One Comment

 1. Jezeli Screwfix rzeczywiscie wejdzie do Polski, przestrzegam wszystkich przed podjeciem pracy dla tej firmy. Jestem bylym pracownikiem SF w Niemczech. Juz latem 2018 (mozna to wyczytac w raporcie) zostala podjeta decyzna o zamknieciu sklepow, a tym samym o zwolnieniu pracownikow. Przez ponad pol roku pracownicy byli oklamywani, ze wszystko jest OK, sa plany rozwoju na kolejne lata. Zatrudniali byli nowi pracownicy, ktorzy dla SF porzucili swoje dotychczasowe stanowiska. Z dnia na dzien firma oglosila, ze sie zamyka a wiekszosc pracownikow zostala natychmiast zwolniona.

  Warunki pracy to byla katastrofa.
  Biuro wielkopowierzchniowe bez okien, zepsuta klimatyzacja, syf. Niezliczone nadgodziny, za ktore pracodawca nie placil. Praca nudna – manualna, wszystko w Excelu, brach jakichkolwiek systemow. Hardware i Software to smiech na sali – pusta tabelka w excelu czasem sie kilka minut otwierala. Centrala w Anglii nas ignorowala, dla nich bylismy tylko „projektem”, nie oplacalo sie w nas inwestowac, a jednoczesnie nie rozumiala dlaczego nie odnosimy sukcesu.
  Firma byla calkowiecie sterowana z Wielkiej Brytanii, niemieccy pracownicy praktycznie nie mieli nic do powiedzenia. Brytyjscy pracownicy, absolutnie nie znajacy realiow niemieckiego rynku – absolutnie nie chcieli sie dopasowac. To oczywiscie prowadzilo do frustracji niemieckiego zespolu, ktory wiedzial co i jak, chcial, ale nie wolno mu bylo. Bo Brytyjczycy, pojecia nie majacy o sortymencie i miejsowym rynku chcieli tak a nie inaczej „bo u nas dziala”. Gigantyczna fluktuacja. Przez 2-3 lata wymienil sie prawie caly team – z ok. 50 os. z 7-8, ktore pracowaly tam dluzej niz 2 lata.
  Brytyjski team, ktory bedzie prowadzil Polske, to bedzie prawdopodobnie ten sam team, ktory prowadzil Niemcy.

  Kobirety zarabialy mniej od mezczyzn na tych samych stanowiskach, w kadrze kierowniczej kobiet nie bylo – chociaz to moze byc akurat specyfika niemieckiego rynku, na ktorym jest bardzo duzy pay gap.

  Praca tylko dla desperatow. Jezeli myslisz, ze gorzej byc nie moze – uwierz mi, moze – w screwfixie. Absolutnie odradzam rezygnacje z dotychczasowych stanowisk, zeby przejsc do Screwfix. Firma bedzie was mamila zadowoloymi pracownika w UK (bo tam rzeczywiscie jest uwazana za fantastycznego pracodawce), jednak z jakiegos powodu umarla na rynku niemieckim, ktory od polskiego sie az tak nie rozni…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.