Aktualnosci Rynek

Właściciel Castoramy wprowadzi do Polski nową sieć?

Kingfisher, właściciel sieci Castorama rozważa wprowadzenie nowej sieci sklepów DIY do Polski, jak poinformowała firma w corocznym raporcie finansowym. Screwfix, bo o niej mowa na początku będzie działać tylko w kanale online.

Firma planuje wykorzystać model ekspansji który się sprawdził na irlandzkim rynku. Gdzie po czterech latach obecności online, otworzy w tym roku pierwsze sklepy stacjonarne. Jak podkreśla detalista, krok ten jest podyktowany silną pozycją w kanale online oraz podobieństwem rynku irlandzkiego do brytyjskiego, rodzimego rynku sieci.

Na ten moment sieć Screwfix jest obecna na trzech rynkach europejskich, w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Niemczech. Na wyspach działa 627 sklepów, a na rynku niemieckim pięć. Jednak firma ogłosiła, że do końca roku zamknie wszystkie sklepy stacjonarne w kraju i będzie obecna tylko w kanale online.

Ponadto, polski rynek również nie jest obcy detaliście, na którym Kingfisher jest obecny od 22 lat poprzez sieć Castorama (oraz wcześniej również Brico Depot, choć na znacznie mniejszą skalę). Castorama jest obecnie liderem na polskim rynku, a jej pozycja w perspektywie kilku najbliższych lat nie jest zagrożona. W 2018 r. przychody grupy na polskim rynku wyniosły 6,99 mld zł i były o 3,4%  wyższe niż rok wcześniej. Według wstępnych szacunków PMR, w ubiegłym roku sieć odnotowała ponad 12% udziału w polskim rynku DIY. Na ten moment pod szyldem sieci działa 76 sklepów w Polsce. Co więcej, firma ogłosiła otwarcie kolejnych sześciu lokalizacji w kolejnym roku finansowych, kończącego się w styczniu 2020 roku.

O kierunkach rozwoju i przyszłych formatach handlu detalicznego materiałami wykończeniowymi w Polsce, szerzej porozmawiamy podczas branżowego II Forum PMR: Markety Remontowo-Budowlane, 16 maja w Warszawie. Swoją opinią podzielą się przedstawiciele m.in.: Bricomarche, Grupa PSB, Majster ABC, Platforma dla Remontu i Budowy, Atlas, KH Stobud, Geberit, Allegro i inni.

1 Comment
 1. Avatar
  EX-Crewfix Mitarbeiter 5 miesięcytemu
  Odpowiedź

  Jezeli Screwfix rzeczywiscie wejdzie do Polski, przestrzegam wszystkich przed podjeciem pracy dla tej firmy. Jestem bylym pracownikiem SF w Niemczech. Juz latem 2018 (mozna to wyczytac w raporcie) zostala podjeta decyzna o zamknieciu sklepow, a tym samym o zwolnieniu pracownikow. Przez ponad pol roku pracownicy byli oklamywani, ze wszystko jest OK, sa plany rozwoju na kolejne lata. Zatrudniali byli nowi pracownicy, ktorzy dla SF porzucili swoje dotychczasowe stanowiska. Z dnia na dzien firma oglosila, ze sie zamyka a wiekszosc pracownikow zostala natychmiast zwolniona.

  Warunki pracy to byla katastrofa.
  Biuro wielkopowierzchniowe bez okien, zepsuta klimatyzacja, syf. Niezliczone nadgodziny, za ktore pracodawca nie placil. Praca nudna – manualna, wszystko w Excelu, brach jakichkolwiek systemow. Hardware i Software to smiech na sali – pusta tabelka w excelu czasem sie kilka minut otwierala. Centrala w Anglii nas ignorowala, dla nich bylismy tylko „projektem”, nie oplacalo sie w nas inwestowac, a jednoczesnie nie rozumiala dlaczego nie odnosimy sukcesu.
  Firma byla calkowiecie sterowana z Wielkiej Brytanii, niemieccy pracownicy praktycznie nie mieli nic do powiedzenia. Brytyjscy pracownicy, absolutnie nie znajacy realiow niemieckiego rynku – absolutnie nie chcieli sie dopasowac. To oczywiscie prowadzilo do frustracji niemieckiego zespolu, ktory wiedzial co i jak, chcial, ale nie wolno mu bylo. Bo Brytyjczycy, pojecia nie majacy o sortymencie i miejsowym rynku chcieli tak a nie inaczej „bo u nas dziala”. Gigantyczna fluktuacja. Przez 2-3 lata wymienil sie prawie caly team – z ok. 50 os. z 7-8, ktore pracowaly tam dluzej niz 2 lata.
  Brytyjski team, ktory bedzie prowadzil Polske, to bedzie prawdopodobnie ten sam team, ktory prowadzil Niemcy.

  Kobirety zarabialy mniej od mezczyzn na tych samych stanowiskach, w kadrze kierowniczej kobiet nie bylo – chociaz to moze byc akurat specyfika niemieckiego rynku, na ktorym jest bardzo duzy pay gap.

  Praca tylko dla desperatow. Jezeli myslisz, ze gorzej byc nie moze – uwierz mi, moze – w screwfixie. Absolutnie odradzam rezygnacje z dotychczasowych stanowisk, zeby przejsc do Screwfix. Firma bedzie was mamila zadowoloymi pracownika w UK (bo tam rzeczywiscie jest uwazana za fantastycznego pracodawce), jednak z jakiegos powodu umarla na rynku niemieckim, ktory od polskiego sie az tak nie rozni…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Trendy

Hilton rozszerza swój program recyklingu mydła

post-image

Sieć hoteli Hilton rozpoczyna największy program recyklingu mydła w Europie mający na celu zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach oraz pomoc lokalnym społecznościom. Jest to kolejny krok, który sieć powzięła na rzecz realizacji swojego celu środowiskowego mający na celu zmniejszenie wpływu marki na środowisko naturalne o połowę.

We współpracy z Clean the World, Hilton podejmie kroki zmierzające do zmniejszenia ilości odpadów składowanych na wysypiskach śmieci. Poprzez poddanie procesowi recyklingu niewykorzystywanego przez gości mydeł z hoteli w Polsce oraz 16 innych europejskich krajach. Celem jest zmniejszenie odpadów o ponad 130 ton rocznie oraz produkcja 1,4 miliona nowych kostek mydła, które przekazane zostaną potrzebującym.

Rozszerzenie największego w branży hotelarskiej programu recyklingu mydła realizowanego aktualnie przez Hiltona stanowi znaczący krok w kierunku osiągnięcia celu, jaki postawiła przed sobą marka – odzysku 100% mydła niewykorzystywanego przez gości hotelowych.

Blisko 200 hoteli w Europie…

Więcej
Rynek

IKEA testuje w Warszawie restaurację z daniami w dostawie

post-image

IKEA w ramach testu otworzyła w Warszawie pierwszą w Polsce restaurację dedykowaną wyłącznie do obsługi zamówień na wynos. Po zakończeniu testów i analizie wyników IKEA ma podjąć decyzję czy kuchnia dedykowana zamówieniom na wynos zostanie wdrożona na większą skalę.

IKEA testuje w Warszawie kuchnię z daniami wyłącznie na wynos

Pierwsza testowa restauracja IKEA dedykowana wyłącznie obsłudze zamówień na wynos powstała w warszawskim kompleksie biurowym Adgar Plaza w lokalu o powierzchni 151 m2. Firmą odpowiedzialną za obsługę zamówień jest portal Pyszne.pl. Oferta ograniczona jest jedynie do warszawy. Po zakończeniu fazy testów i analizie wyników IKEA zdecyduje czy wdroży rozwiązanie na większą skalę.

Więcej
Badania konsumenckie Trendy

Co Polacy kupują na prezent?

post-image

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. A jednym z ważniejszych aspektów tego święta (zwłaszcza dla najmłodszych) jest wzajemnie obdarowywanie się prezentami.

Z wyników badania przeprowadzonego przez Allegro i Mobile Institute wynika, że w 2019 r. Polacy zamierzają na prezenty wydać średnio 482 zł. Z kolei z danych Barometru Providenta wynika, że całe wydatki świąteczne per capita wyniosą średnio 1 722 zł. Ta kwota pokazuje jak duże jest znaczenie okresu przedświątecznego dla rynku handlu detalicznego.

Co lubimy dostawać pod choinkę?

Wśród najpopularniejszych prezentów tradycyjnie przewija się kilka kategorii produktowych i nie inaczej jest w tym roku. Z danych Barometru Providenta wynika, że Polacy chcieliby otrzymać: artykuły elektroniczne (15%), kosmetyki/perfumy, książki (po 11%) oraz biżuterię (4%). Z kolei dla Polek najlepszym prezentem byłyby kosmetyki lub perfumy (20%), biżuteria (15%), książki (8%) i elektronika (5%)….

Więcej
Aktualnosci Prawo Trendy

Nad rynkiem handlu produktami marek własnych wiszą ograniczenia

post-image

Wśród wszystkich zmian prawnych planowanych przez rząd największy wpływ na rynek produktów marek własnych miałoby wprowadzenie ewentualnej ustawy ograniczającej udział marek własnych w ofercie sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Zapowiedzianej w marcu 2019 r. przez premiera Mateusz Morawieckiego.

Ostatnie lata charakteryzują się coraz silniejszym wpływem polityki państwa na rynek handlu detalicznego. Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele (który w 2019 r. obowiązuje już w trzy niedziele miesiąca, a od 2020 r. będzie obowiązywać we wszystkie), kolejnym tego przykładem jest podatek od sprzedaży detalicznej, który może powrócić w 2020 r. po wydaniu korzystnej dla rządu decyzji Sądu Unii Europejskiej.

Jednak wśród wszystkich zmian prawnych, planowanych przez obecny rząd niewątpliwie największy wpływ na rynek produktów marek własnych miałoby ewentualne wprowadzenie ich ograniczenia w sprzedaży sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Obecnie kształt tego ograniczenia nie jest jeszcze znany, a wypowiedzi są bardzo mgliste. Jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jeśli dojdzie do ograniczenia, jest wprowadzenie ograniczeń w zakresie udziału marek…

Więcej
Rynek

Makarun debiutuje w Dubaju

post-image

Makarun, polska sieć punktów gastronomicznych specjalizująca się w daniach z makaronu, na początku grudnia 2019 r. otworzyła swój pierwszy franczyzowy lokal na Palmie Jumeirah (Palm Jumeirah) w Dubaju.

Zagraniczna ekspansja Makaruna

Na początku grudnia Makarun, polska sieć lokali specjalizujących się w daniach z makaronu, zadebiutowała ze swoim pierwszym lokalem franczyzowym w Dubaju. Lokal sieci Makarun otwarty na Palmie Jumeirah (Palm Jumeirah) jest jak do tej pory największym lokalem sieci. Menu Makaruna zostało zmodyfikowane i dostosowane do lokalnych uwarunkowań.

Makarun podpisał umowę z grupą Pasta People, z opcją masterfranczyzy na zasadzie realizacji planu rozwoju sieci. Zakłada ona, że w regionie Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki pojawi się w kolejnych latach więcej punktów Makaruna.

Nie jest to pierwszy zagraniczny punkt Makaruna. Wcześniej sieć otworzyła lokal franczyzowy w centrum handlowym Fashion Island w Newport Beach w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych…

Więcej
Badania konsumenckie

Black Friday i Cyber Monday 2019 w Polsce – kto zrobi zakupy?

post-image

Jak wynika z najnowszego badania PMR, mniej niż jedna trzecia Polaków (28%) robi zakupy podczas akcji typu Black Friday czy Cyber Monday. Akcje tego typu cieszą się podobną popularnością wśród mężczyzn i kobiet.

Czy Polaków ogarnie szał zakupów w Black Friday i Cyber Monday?

Black Friday lub jego polska wersja – Czarny Piątek – w tym roku wypada 29 listopada. Kolejna okazja do zrobienia zakupów w promocyjnych cenach to 2 grudnia, kiedy wypada tzw. Cyber Monday.

W Polsce z każdym rokiem Black Friday i Cyber Monday stają się coraz bardziej znane, wciąż jednak niewielki odsetek Polaków deklaruje robienie zakupów w te dni.

Mniej niż jedna trzecia Polaków robi zakupy podczas Black Friday czy Cyber Monday

W naszym najnowszym badaniu przeprowadzonym pod koniec sierpnia i na początku września 2019, zapytaliśmy Polaków o to…

Więcej