fbpx
Aktualnosci Rynek

Właściciel Castoramy wprowadzi do Polski nową sieć?

Kingfisher, właściciel sieci Castorama rozważa wprowadzenie nowej sieci sklepów DIY do Polski, jak poinformowała firma w corocznym raporcie finansowym. Screwfix, bo o niej mowa na początku będzie działać tylko w kanale online.

Firma planuje wykorzystać model ekspansji który się sprawdził na irlandzkim rynku. Gdzie po czterech latach obecności online, otworzy w tym roku pierwsze sklepy stacjonarne. Jak podkreśla detalista, krok ten jest podyktowany silną pozycją w kanale online oraz podobieństwem rynku irlandzkiego do brytyjskiego, rodzimego rynku sieci.

Na ten moment sieć Screwfix jest obecna na trzech rynkach europejskich, w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Niemczech. Na wyspach działa 627 sklepów, a na rynku niemieckim pięć. Jednak firma ogłosiła, że do końca roku zamknie wszystkie sklepy stacjonarne w kraju i będzie obecna tylko w kanale online.

Ponadto, polski rynek również nie jest obcy detaliście, na którym Kingfisher jest obecny od 22 lat poprzez sieć Castorama (oraz wcześniej również Brico Depot, choć na znacznie mniejszą skalę). Castorama jest obecnie liderem na polskim rynku, a jej pozycja w perspektywie kilku najbliższych lat nie jest zagrożona. W 2018 r. przychody grupy na polskim rynku wyniosły 6,99 mld zł i były o 3,4%  wyższe niż rok wcześniej. Według wstępnych szacunków PMR, w ubiegłym roku sieć odnotowała ponad 12% udziału w polskim rynku DIY. Na ten moment pod szyldem sieci działa 76 sklepów w Polsce. Co więcej, firma ogłosiła otwarcie kolejnych sześciu lokalizacji w kolejnym roku finansowych, kończącego się w styczniu 2020 roku.

O kierunkach rozwoju i przyszłych formatach handlu detalicznego materiałami wykończeniowymi w Polsce, szerzej porozmawiamy podczas branżowego II Forum PMR: Markety Remontowo-Budowlane, 16 maja w Warszawie. Swoją opinią podzielą się przedstawiciele m.in.: Bricomarche, Grupa PSB, Majster ABC, Platforma dla Remontu i Budowy, Atlas, KH Stobud, Geberit, Allegro i inni.

1 Comment
 1. Avatar
  EX-Crewfix Mitarbeiter 2 miesiącetemu
  Odpowiedź

  Jezeli Screwfix rzeczywiscie wejdzie do Polski, przestrzegam wszystkich przed podjeciem pracy dla tej firmy. Jestem bylym pracownikiem SF w Niemczech. Juz latem 2018 (mozna to wyczytac w raporcie) zostala podjeta decyzna o zamknieciu sklepow, a tym samym o zwolnieniu pracownikow. Przez ponad pol roku pracownicy byli oklamywani, ze wszystko jest OK, sa plany rozwoju na kolejne lata. Zatrudniali byli nowi pracownicy, ktorzy dla SF porzucili swoje dotychczasowe stanowiska. Z dnia na dzien firma oglosila, ze sie zamyka a wiekszosc pracownikow zostala natychmiast zwolniona.

  Warunki pracy to byla katastrofa.
  Biuro wielkopowierzchniowe bez okien, zepsuta klimatyzacja, syf. Niezliczone nadgodziny, za ktore pracodawca nie placil. Praca nudna – manualna, wszystko w Excelu, brach jakichkolwiek systemow. Hardware i Software to smiech na sali – pusta tabelka w excelu czasem sie kilka minut otwierala. Centrala w Anglii nas ignorowala, dla nich bylismy tylko „projektem”, nie oplacalo sie w nas inwestowac, a jednoczesnie nie rozumiala dlaczego nie odnosimy sukcesu.
  Firma byla calkowiecie sterowana z Wielkiej Brytanii, niemieccy pracownicy praktycznie nie mieli nic do powiedzenia. Brytyjscy pracownicy, absolutnie nie znajacy realiow niemieckiego rynku – absolutnie nie chcieli sie dopasowac. To oczywiscie prowadzilo do frustracji niemieckiego zespolu, ktory wiedzial co i jak, chcial, ale nie wolno mu bylo. Bo Brytyjczycy, pojecia nie majacy o sortymencie i miejsowym rynku chcieli tak a nie inaczej „bo u nas dziala”. Gigantyczna fluktuacja. Przez 2-3 lata wymienil sie prawie caly team – z ok. 50 os. z 7-8, ktore pracowaly tam dluzej niz 2 lata.
  Brytyjski team, ktory bedzie prowadzil Polske, to bedzie prawdopodobnie ten sam team, ktory prowadzil Niemcy.

  Kobirety zarabialy mniej od mezczyzn na tych samych stanowiskach, w kadrze kierowniczej kobiet nie bylo – chociaz to moze byc akurat specyfika niemieckiego rynku, na ktorym jest bardzo duzy pay gap.

  Praca tylko dla desperatow. Jezeli myslisz, ze gorzej byc nie moze – uwierz mi, moze – w screwfixie. Absolutnie odradzam rezygnacje z dotychczasowych stanowisk, zeby przejsc do Screwfix. Firma bedzie was mamila zadowoloymi pracownika w UK (bo tam rzeczywiscie jest uwazana za fantastycznego pracodawce), jednak z jakiegos powodu umarla na rynku niemieckim, ktory od polskiego sie az tak nie rozni…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Aktualnosci Badania konsumenckie Dane i Analizy Infografiki Trendy

Ponad połowa firm z sektora modowego współpracuje z blogerami modowymi

post-image

Ponad połowa firm z sektora odzieżowego i obuwniczego deklaruje nawiązywanie współpracy z blogerami lub vlogerami modowymi. Najczęściej wymienianą korzyścią takiej współpracy jest wzrost rozpoznawalności firmy.

W badaniu PMR na potrzeby raportu „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2019” Przedstawiciele rynku odzieżowo-obuwniczego zostali zapytani o współpracę z blogerkami/ vlogerkami modowymi (tzw. „Szafiarkami”). Z badania tego wynika, że 54% przedsiębiorstw odzieżowych i 60% przedsiębiorstw obuwniczych prowadzi taką współpracę.

Wzrost rozpoznawalności firmy – najczęściej wymienianą korzyścia współpracy

Najczęściej wymienianymi korzyściami płynącymi z takiej współpracy jest wzrost rozpoznawalności i świadomości marki produktów. Co więcej, ponad 7 na 10 pytanych firm obuwniczych za pośrednictwem blogerek modowych zapewnia swoim produktom dodatkową reklamę. Firmy odzieżowe dodatkowo wymieniają inne korzyści, wśród których znaleźć można: sposób na kreowanie wizerunku wśród konsumentów, dotarcie do szerszego grona odbiorców czy popularyzację marki, głównie w mediach społecznościowych, lecz…

Więcej
Aktualnosci Badania konsumenckie Dane i Analizy Rynek Trendy

Żywność bio – mały, ale szybko rosnący segment

post-image

Certyfikowana żywność bio jest jeszcze małym segmentem, odpowiadającym za 0,4% rynku spożywczego. Jednak ma on bardzo duże perspektywy wzrostu.

Rynek żywności bio w Polsce wart był 1,1 mld zł w 2018 r., wynika z danych zawartych w najnowszym raporcie PMR „Rynek żywności bio i kosmetyków naturalnych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”. Chociaż certyfikowana żywność bio to wciąż bardzo niewielki segment całego rynku spożywczego, bo odpowiada jedynie za 0,4% jego wartości, to rośnie on w tempie trzykrotnie szybszym niż cały rynek.

Cena główną barierą wzrostu

Żywność bio ma bardzo duże perspektywy wzrostu m.in. dlatego, że wzrost popularności tego typu produktów jest dopiero przed nami. Obecnie 23%…

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Infografiki Rynek Trendy

Rynek sprzedaży internetowej w Polsce dojrzewa

post-image

Zdecydowana większość dużych sieci detalicznych posiada już swoje sklepy internetowe, a liczba sklepów prowadzących działalność tylko w sieci jest bardzo wysoka. Konkurencja jest bardzo silna, a w kolejnych latach należy spodziewać się coraz silniejszej konsolidacji tego wartego już 50 mld zł, według danych za 2018 r., rynku, wynika z danych zawartych w najnowszym raporcie PMR „Handel internetowy w Polsce 2019. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2019-2024”.

Większość dużych graczy na rynku handlu detalicznego posiada własny sklep internetowy

Na rynku handlu detalicznego zostało coraz mniej graczy, którzy nie posiadają sklepu internetowego. W samym 2019 r. swoje e-sklepy uruchomiły m.in. sieć drogerii Hebe, lider rynku obuwniczego CCC oraz popularna sieć dyskontów Lidl (choć na razie w ofercie lidl-sklep.pl nie ma artykułów spożywczych). Internet staje się naturalnym kanałem dystrybucji i potencjał do szybkich wzrostów jest coraz…

Więcej
Aktualnosci Badania konsumenckie Trendy

Jeśli zamawiamy jedzenie na dowóz, najczęściej robimy to przez telefon

post-image

Choć wciąż telefon jest dominującym medium w zakresie zamawiania jedzenia na dowóz przez Polaków, rośnie znaczenie internetu w tym zakresie. Zjawisku temu sprzyja również rosnąca popularność na polskim rynku portali zrzeszających oferty różnego typu restauracji, organizujących dostawę jedzenia od nich do klienta.

Rośnie znaczenie internetu w zakresie zamawiania posiłków na dowóz

Jak wynika z badania PMR przeprowadzonego w styczniu 2019 r., jeśli Polacy decydują się na zamawianie posiłków na dowóz, w dalszym ciągu telefon jest najczęściej wybieranym sposobem. Jednak coraz częściej Polacy składają zamówienia przez internet (w tym za pomocą mobilnych aplikacji). Sprzyja temu niewątpliwie obecność i rosnąca w ostatnim czasie popularność na polskim rynku takich agregatorów, jak Pyszne.pl, PizzaPortal.pl czy lunching.pl, które skupiają oferty różnego typu restauracji, organizując dostawę jedzenia od nich do klienta. Z ich usług korzystają szczególnie osoby młode, pracujące, niemające czasu na regularne gotowanie w ciągu…

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Infografiki Prawo Rynek

Rozszerzenie programu Rodzina 500+ pozytywnie wpłynie na rynek spożywczy

post-image

W 2019 r. wartość rynku handlu detalicznego artykułami spożywczymi w Polsce wzrośnie aż o 4,2% m.in. dzięki programom socjalnym takim jak Rodzina 500, rozszerzony na pierwsze dziecko w każdej rodzinie, trzynasta emerytura czy planowane obniżki podatków, wynika z prognoz zawartych w najnowszym raporcie PMR „Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Jaka jest wartość i dynamika rynku spożywczego w Polsce?

Pozytywny wpływ na rynek będzie widoczny także w 2020 r., kiedy dynamika utrzyma się na poziomie zbliżonym do tegorocznego. Jednocześnie nie należy spodziewać się aż takiego przyspieszenia rynku jak w latach 2016-2017, kiedy program Rodzina 500 wszedł w życie. Mimo to, długoterminowe prognozy dla rynku są pozytywne i wskazują na wzrosty w wysokości co najmniej 3% do 2024 r. Najszybsze wzrosty osiągnięte zostaną w kanałach dyskontów, sklepów convenience oraz sklepów przy…

Więcej
Aktualnosci Zmiany kadrowe

Barbara Goździkowska nowym prezesem sieci Natura

post-image

Z początkiem sierpnia Barbara Goździkowska objęła stanowisko prezesa sieci  Natura. Wcześniej związana od 25 lat z Avon Cosmetics Polska. Do zarządu firmy dołączył również Daniel Rogiński, przejmując stanowisko wiceprezesa zarządu.

Barbara Goździkowska z dniem 1 sierpnia 2019 r. objęła stanowisko prezesa sieci Natura. Posiada ona wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu, sprzedaży i marketingu, rozwoju oraz wdrażaniu strategii biznesowej.

Od 1994 roku związana z Avon Cosmetics Polska, gdzie kolejno zajmowała stanowiska: VP CEE commercial marketing, VP marketing EMEA oraz VP commercial marketing Central Europe. Przez ostatnie cztery lata Barbara Goździkowska pełniła funkcję dyrektor generalnej Avon Cosmetics Polska przez. Przejmując odpowiedzialność za zarządzanie firmą w Polsce i krajach bałtyckich.

Barbara Goździkowska jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie ukończyła studia ekonomiczne oraz London Business School.

O sieci Natura

Drogerie Natura to jedna z największych i…

Więcej