Duże supermarkety kolejnymi ofiarami trendu convenience?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ostatnie lata stały pod znakiem spadku popularności hipermarketów na rzecz mniejszych sklepów położonych blisko domu lub miejsca pracy konsumenta – czyli dyskontów i małych, nowoczesnych sklepów spożywczych. Początkowo wydawało się, że trend ten dotyczy tylko kanału największych powierzchniowo sklepów zlokalizowanych w dużych miastach lub na ich przedmieściach. Wszystko wskazuje jednak na to, że lokalna odmiana tego trendu, dotycząca mniejszych miast i miejscowości uderza w kanał supermarketów.

W sierpniu 2018 r. Tesco poinformowało o planowanym zamknięciu 13 sklepów. Po przeprowadzeniu tego procesu do sieci należeć będzie 399 placówek, o 56 mniej niż Tesco miało w szczytowym momencie w 2013 r. Co ciekawe, zdecydowaną większość zamkniętych od tamtej pory sklepów stanowiły supermarkety i hipermarkety kompaktowe, Tesco praktycznie nie zamyka swoich największych sklepów. Liczbę supermarketów zredukowało także Intermarche – na koniec 2017 r. sieć miała 231 placówek, teraz jest ich 222. Piotr i Paweł, który właśnie objęty został postępowaniem sanacyjnym, w 2018 r. zamknął już 16 placówek i obecnie ma ich 132. Pomimo licznych zapowiedzi, firma cały czas nie przedstawiła nowego inwestora (wśród najpoważniejszych kandydatów wymieniano Jeronimo Martins i Carrefour).

Odpowiedź na pytanie co stoi za problemami dużych supermarketów jest prosta – to dynamiczny rozwój tzw. proximity supermarketów. Pod tym pojęciem kryją się niewielkie powierzchniowo placówki (300-400 m2) sieci takich jak Delikatesy Centrum, Dino czy Stokrotka. Rozwijają się dynamicznie w całej Polsce, a pomimo ograniczonej powierzchni potrafią oferować wszystkie podstawowe oczekiwane przez klientów produkty, podobnie do dyskontów w dużych miastach. Pytanie jak zareagują wspomniane wcześniej sieci pozostaje otwarte. Pod koniec 2017 r. Tesco informowało, że planuje przetestować w Europie Środkowej zupełnie nowy koncept supermarketu, jednak do tej pory nie pojawiły się nowe informacje na ten temat.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *