Reakcja McDonald’s na podatek cukrowy – napoje słodzone poza zestawem

Ten post dostępny jest także w języku: English

Sieć restauracji McDonald’s zastępuje słodkie napoje gazowane w zestawach OkazYEAH wodą mineralną. Wszystko wskutek podatku cukrowego, jak podaje Corporate Relations Specialist firmy, Patrycja Pazio dla portalu wp.pl.

Przez podwyżki cen napojów słodzonych firma zmuszona była do wdrożenia zmian w menu. Obecnie, w ofercie McDonald’s jedyne opcje napoju w zestawie to woda mineralna lub gazowana. Patrycja Pazio zaznacza, że zmiany te wpisują się jednocześnie w długoletnie działania McDonald’s w kierunku oferowania klientom bardziej zbilansowanych posiłków. 

Firma pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu zakup dowolnego napoju w ramach OkazYEAH wciąż będzie możliwy. Jedną z propozycji jest zmniejszenie rozmiarów butelek. Patrycja Pazio podkreśla jednak, że promocje w ramach OkazYEAH mają charakter dynamiczny, oferty zmieniają się i obowiązują w określonym czasie.  

–  W naszej opinii zgodnie z obowiązującymi przepisami opłata cukrowa powinna być odprowadzana od syropu, z którego przygotowywane są napoje w restauracji. Powinna być ona odprowadzana przez hurtownika sprzedającego syrop do sprzedaży detalicznej. Jako McDonald’s działamy zgodnie z tym założeniem i opłata cukrowa od syropu zostanie odprowadzona zgodnie z tym założeniem – dodaje Patrycja Pazio.

Okiem eksperta PMR

Agnieszka Skonieczna
Retail Business Unit Director

Biorąc pod uwagę podwyżki cen napojów, jakie wprowadził podatek cukrowy, decyzja McDonald’s nie może dziwić, zwłaszcza w odniesieniu do napojów w zestawach promocyjnych. Podatek cukrowy wynosi bowiem 50 gr w przypadku zawartości cukrów w napoju w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju, lub w przypadku zawartości w jakiejkolwiek ilości co najmniej jednej substancji słodzącej, o których mowa w rozporządzeniu nr 1333/2008 (unijne rozporządzenie dotyczące dodatków do żywności). Za każdy gram cukru powyżej 5 g/100 ml opłata wynosi dodatkowe 5 groszy. Napoje zawierające dodatek kofeiny lub tauryny są objęte dodatkową opłatą w wysokości 10 gr zł w przeliczeniu na litr napoju. Ogółem, maksymalna wysokość dopłaty będzie mogła wynieść 1,2 zł w przeliczeniu na litr napoju.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *