Rosnąca liczba graczy w segmencie bio żywności

Ten post dostępny jest także w języku: English

Polski rynek żywności bio jest jeszcze w początkowym stadium rozwoju. W 2018 r. odpowiadał za jedynie 0,4% całego rynku spożywczego. Podczas gdy w krajach Europy Zachodniej ten udział jest kilkukrotnie większy.

Obecnie nie ma wielu silnych graczy na rynku bio żywności, tego typu oferta dopiero się rozwija. Lider w sprzedaży żywności bio – Organic Farma Zdrowia jest niewielką siecią w porównaniu do liderów rynku spożywczego. Na ten moment sieć liczy 31 placówek rozmieszczonych w największych miastach w Polsce. Kolejną siecią wartą uwagi jest Bio Family Supermarket. Młoda sieć, która pierwszy sklep otworzyła z końcem 2017 roku. Obecnie sieć posiada cztery sklepy (Poznań, Wrocław, Swarzędz, Konstancin pod Warszawą), jednak cały czas poszukuje nowych placówek. Na polskim rynku można wyróżnić mniejsze sieci, które posiadają małą liczbę sklepów lub lokalnych graczy, jak np. sieć Natura – sklepy ekologiczne. Sklepy obecne są od kilku lat na krakowskim rynku.

O potencjale rynku produktów bio świadczy także zainteresowanie  jednego z liderów rynku spożywczego tym tematem. Carrefour planuje otworzenie placówki zaopatrzonej w pełni o produkty bio. Pierwszy testowy Carrefour Bio ma się pojawić w tym roku w Warszawie, a od jego powodzenia zależy rozszerzenie konceptu do innych miast w Polsce.

Rozwój oferty produktów bio w zwykłych sklepach spożywczych

Co więcej, wśród liderów rynku niemal wszystkie sieci mają w swojej ofercie produkty ekologiczne. Sieci oferują zarówno półki ze zdrową żywnością, jak i wprowadzają własne linie produktów bio. Przykładem jest Lidl z marką własną Bio Organic, Kaufland (K-Bio), Biedronka (goBio, Tesco (Tesco Organic), Auchan (Auchan Bio), ), czy E.Leclerc (Bio Village), które nieustannie poszerzają tą kategorię produktową. Sieci cały czas rozszerzają asortyment bio. Tylko w ostatnim roku tą gamę produktów poszerzyło Netto o markę własną Go Eko oferującą ekologiczne warzywa, a sieć E.Leclerc zapowiedziała, że do 2020 roku planuje dwukrotnie zwiększyć ofertę marki własnej.

 

O autorze

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.