Aktualnosci Koronawirus Rynek

Scenariusze wpływu epidemii koronawirusa na rynek spożywczy w Polsce

Należy spodziewać się, że prędzej czy później epidemia koronawirusa pojawi się także w Polsce. Dlatego przeanalizowaliśmy scenariusze wpływu na polski rynek handlu detalicznego artykułami spożywczymi, w zależności od rozwoju epidemii na terytorium Polski i krajów sąsiednich.

 

1. Pojedyncze zachorowania na terenie Polski

Nie ma co ukrywać – nawet jeżeli obecnie nie ma terenie Polski przypadków zachorowań (stan na 2 marca rano), to należy spodziewać się, że prędzej czy później takie przypadki się pojawią. Jeżeli epidemia na terenie Polski ograniczy się do pojedynczych przypadków (nawet kilkudziesięciu czy kilkuset, ale rozproszonych w skali kraju), a władze i służba zdrowia będą w stanie utrzymać sytuację pod kontrolą, to nie należy spodziewać się silnego wpływu na rynek detaliczny. Zyskać może handel internetowy, prawdopodobnie też niewielkie sklepy blisko domu – konsumenci będą chcieli ograniczyć przebywanie w dużych skupiskach ludzi, więc mniejszą frekwencję mogą odnotować wszystkie formaty wielkopowierzchniowe (supermarkety, hipermarkety i dyskonty). Jednak pozytywny wpływ na te kanały będzie ograniczony – po pierwsze, sklepy internetowe mają ograniczone możliwości dowozu – nie da się w szybkim tempie zwiększyć floty pojazdów. Po drugie – ich pełna oferta jest dostępna na ograniczonym obszarze, w Polsce wciąż niewielu detalistów posiada rozwiniętą sprzedaż internetową. Wpływ na cały rynek spożywczy również będzie stosunkowo niewielki – nawet jeżeli konsumenci będą kupować na zapas, to tylko część produktów nadaje się do długiego przechowywania, ponadto można je skonsumować w późniejszym terminie, więc sprzedaż w ciągu roku powinna się wyrównać. Większym zagrożeniem jest rozwój epidemii w krajach, z których importujemy żywność – może się to przełożyć na problemy z dostawami. Jednak Polska wciąż jest bardzo dużym producentem żywności, co powinno ułatwić kwestię dostaw.

2. Większe skupiska osób chorych, wprowadzenie kwarantanny w wybranych regionach kraju

Ten scenariusz miałby bardziej negatywny wpływ na rynek. Mogłoby dojść do problemów z transportem towarów nawet wewnątrz kraju, zamknięć zakładów produkcyjnych, sklepów i centrów logistycznych na obszarach objętych kwarantanną, ponadto nawet na terenach „zdrowych” konsumenci prawdopodobnie rzuciliby się do sklepów by zaopatrzyć się na zapas. Jeżeli doszłoby do problemów z zaspokojeniem podstawowych potrzeb konsumentów, być może obowiązek ten na siebie musiałyby wziąć służby – np. armia. Wtedy wpływ na rynek spożywczy na pewno byłby negatywny i należałoby się spodziewać znaczącego, ujemnego wpływu na dynamikę rynku.

3. Duża liczba zachorowań i zgonów, szybki rozwój epidemii na terenie całego kraju

Choć najbardziej negatywny, to na szczęście najmniej prawdopodobny scenariusz rozwoju sytuacji. Przy szybkim rozwoju epidemii dość szybko doszłoby do opróżnienia sklepów. Transport produktów byłby utrudniony, sklepy i zakłady pracy zamknięte, zapewne bardzo szybko rozwinąłby się czarny rynek, bo służby mogłoby nie radzić sobie z zapewnieniem zaopatrzenia w żywność wszystkim mieszkańcom kraju.

 

Ostatnia prognoza PMR odnośnie dynamiki rynku spożywczego zakłada wzrost rynku o 4,3% r/r w 2020 r. (wartość nominalna, obejmująca inflację). Opracowane scenariusze na rok 2020 zakładały (w zależności od wielu czynników) wzrost w przedziale 2,4-5,9% i jesteśmy przekonani, że dynamika rynku spożywczego ostatecznie zmieści się w tym przedziale. Należy pamiętać, że na ten moment na świecie odnotowano ok. 87 tys. przypadków. Śmiertelność wynosi ok. 3%. Biorąc pod uwagę, że walka z epidemią trwa już od ok. 2 miesięcy – to stosunkowo niewielka liczba przypadków, rozprzestrzenianie się choroby także jest wolniejsze niż należałoby się tego spodziewać w tak zglobalizowanym świecie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Koronawirus Rynek

Koronawirus: branża HoReCa w coraz gorszej sytuacji

post-image

14 marca 2020 wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego i ogłoszono szereg restrykcji mających na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa (SARS-CoV2, Covid-19) w kraju. Branża HoReCa z dnia na dzień znalazła się w zupełnie innej rzeczywistości – działalność placówek gastronomicznych została ograniczona jedynie do świadczenia usług dowozu i na wynos. 24 marca wprowadzone restrykcje zostały przedłużone do 11 kwietnia 2020 r.

 

Lokale gastronomiczne zamknięte dla gości

14 marca 2020 r. wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego i ogłoszono szereg restrykcji obejmujących m.in. przywrócenie kontroli granicznych, zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski (z wyjątkami), czy zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych (później także krajowych; z wyjątkiem lotów czarterowych) i kolejowych.

Działalność restauracji, pubów, barów i innych placówek gastronomicznych została ograniczona jedynie do możliwości dostarczania jedzenia w dowozie i na wynos.

Przyszłość HoReCa uzależniona od czasu trwania restrykcji

Przed dotarciem epidemii koronawirusa do Polski, PMR prognozował około 5% r/r wzrost wartości rynku HoReCa w 2020 r. (przy sztucznym…

Więcej
Aktualnosci Koronawirus

Koronawirus zwiększa wygodę zakupów internetowych

post-image

Po wprowadzeniu decyzji o zamknięciu sklepów z artykułami nieżywnościowymi w galeriach handlowych od 14 marca, sieci odzieżowe, obuwnicze czy z artykułami wyposażenia wnętrz zmuszone zostały do przeniesienia praktycznie całej swojej działalności do internetu. W tej sytuacji wprowadzają kolejne udogodnienia by zachęcić klientów do częstszych zakupów.

Darmowe dostawy, dłuższe terminy zwrotów

Szereg e-sklepów wprowadził darmowe dostawy – H&M dla posiadaczy karty lojalnościowej bez ograniczeń cenowych, to samo ma w planach Zara. E-sklepy wydłużają także czas na zwrot – H&M do 100 dni, KappAhl do 90 dni a sieci grupy Inditex do 30 dni od momentu ponownego otwarcia sklepów stacjonarnych. Tym samym sklepy internetowe sieci stacjonarnych dostosowują się do konkurencji w postaci graczy pure online – np. Zalando zawsze oferowało darmową dostawę i 100-dniowy termin zwrotu.

Allegro Smart dla każdego

Jednak firmy wyspecjalizowane w sprzedaży internetowej nie pozostają dłużne – Allegro wprowadziło darmowe dostawy Allegro Smart dla wszystkich użytkowników. Można je aktywować do 18 kwietnia…

Więcej
Koronawirus

Selfmaker wyprodukuje płyn do dezynfekcji dla centrów handlowych i sklepów

post-image

Centra handlowe i sklepy będą miały dedykowany płyn do dezynfekcji kas, monitorów i ekranów. Wyprodukuje go Selfmaker – firma, która na co dzień zajmuje się produkcją urządzeń samoobsługowych.

 

Płyn do dezynfekcji dla sklepów

Selfmaker, firma na co dzień zajmująca się produkcją urządzeń samoobsługowych, udostępni dla sieci i mniejszych punktów sprzedażowych środek dezynfekujący Self Nano Silver. – W odpowiedzi na problemy z obsługą, rosnące obawy społeczeństwa przed zakażeniem i jednoczesną koniecznością ciągłego dostępu do produktów pierwszej potrzeby postanowiliśmy działać kompleksowo. – tłumaczy Marek Wieteska, prezes Selfmaker.

Self Nano Silver to środek dezynfekujący oparty o nano cząsteczki srebra, szczególnie skuteczny w dezynfekcji przy powierzchniach typu monitory czy ekrany. Firma dąży do tego by w każdym punkcie samoobsługowym – przy kasach, fakturomatach, a docelowo także przy witrynach vendingowych były dostępne środki, za pomocą których personel lub sam klient zdezynfekuje powierzchnię użytkową. W obecnej sytuacji rynkowej urządzenia samoobsługowe stają się priorytetowym tematem dla wielu sieci sprzedażowych….

Więcej
Aktualnosci Koronawirus Trendy

Koronawirus: ostatnie informacje z rynku detalicznego

post-image

Sytuacja związana z wpływem epidemii COVID-19 rozwija się z godziny na godzinę. W chwili obecnej (stan na 19 marca 2020 r.) zakażonych w Polsce jest 325 osób, pięć osób zmarło. Epidemia i środki służące jej przeciwdziałaniu uderzają także w rynek detaliczny – poniżej zbiór najważniejszych informacji z ostatnich dni.

Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

Polski rząd ogłosił wart 212 mld zł program pomocowy dla gospodarki i przedsiębiorców dotkniętych przez obecny kryzys związany z epidemią COVID-19. Chociaż wbrew zapowiedziom jego elementem nie jest uchylenie zakazu handlu w niedzielę, to dobrą wiadomością dla sieci handlowych jest odsunięcie wejścia w życie podatku od sprzedaży detalicznej przynajmniej do stycznia 2021 r.

Non-food cierpi najmocniej

Zdecydowana większość sklepów z artykułami przemysłowymi na czas epidemii musi pozostać zamknięta. Detaliści robią wszystko by zwiększyć sprzedaż internetową – oferując darmowe lub tańsze dostawy oraz wydłużając czas na zwroty. Jednak sam e-commerce nie wystarczy by wyrównać straty. W związku z epidemią koronawirusa, właściciele…

Więcej
Aktualnosci Koronawirus Rynek Trendy

Kto zyska a kto straci na koronawirusie? Wpływ epidemii na kanały dystrybucji rynku spożywczego

post-image

Od dwóch tygodni jesteśmy bombardowani doniesieniami z rynku handlu detalicznego artykułami spożywczymi – nasiliły się wizyty w sklepach wielkopowierzchniowych i zakupy na zapas, sklepy internetowe z żywnością mają bardzo wydłużone terminy dostaw. Z drugiej strony, zamknięcie granic negatywnie wpływa na liczbę podróżujących, zamknięcie sklepów niespożywczych w galeriach handlowych na liczbę odwiedzających itd. W tej sytuacji PMR postanowiło oszacować wpływ epidemii na rynek spożywczy i jego poszczególne kanały dystrybucji.

Internet zyska. Czy ktoś jeszcze?

W raporcie „Wpływ epidemii koronawirusa na rynek spożywczy w Polsce. Scenariusze i prognozy rozwoju na 2020” zawarliśmy prognozy dynamiki sprzedaży w 2020 r. dla kanałów dystrybucji rynku spożywczego w trzech scenariuszach – aktualnym (utrzymanie obecnych obostrzeń, bez zamykania sklepów i obejmowania kwarantanną miast), zbliżonym do włoskiego oraz skrajnie negatywnym (co ciekawe, dopiero w tym scenariuszu przewidujemy spadek wartości rynku spożywczego). Dla porównania, prognozowaliśmy też wartość rynku i kanałów dystrybucji w 2020 r. w sztucznej…

Więcej
Aktualnosci Trendy

Nowe prognozy dla rynku artykułów wykończeniowych i wyposażeniowych na 2020 i 2021 rok

post-image

W 2019 r. sytuacja na rynku mieszkaniowym oraz konsumpcja gospodarstw domowych bardzo pozytywnie wpływały na rynek artykułów DIY i wyposażenia wnętrz. Z kolei dobra sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wspiera dobre prognozy na lata 2020-2021 dla tego sektora. Z drugiej strony, szybko rośnie inflacja, pojawiają się także głosy, że boom na rynku mieszkaniowym musi się skończyć.
Z kolei epidemia koronawirusa stanowi zagrożenie dla rynku, którego nikt się nie spodziewał. Czy gracze rynkowi są przygotowani na spowolnienie? O tym liderzy rynku artykułów DIY i wyposażenia wnętrz porozmawiają podczas III PMR Forum: Home & Garden Retail, 5 listopada 2020 w Warszawie.

 

Światowe trendy z wpływem na polski rynek

W nadchodzących latach na rynek home & garden w Polsce w dużej mierze wpłynie nie tylko sytuacja na rynku mieszkaniowym, ale również światowe trendy. Konsumenci są coraz bardziej ekologiczni
i zwracają uwagę na stosowane w domu rozwiązania. Z drugiej strony, większe znaczenie w naszym życiu odgrywa technologia…

Więcej