COVID-19: galerie handlowe otwarte od 4 maja

Ten post dostępny jest także w języku: English

29 kwietnia, Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili na konferencji prasowej kolejny, drugi etap znoszenia restrykcji wprowadzonych w związku z COVID-19 w Polsce. 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe i hotele.

 

Wyczekiwane otwarcie galerii handlowych

W pierwszym etapie znoszenia restrykcji związanych z COVID-19, 20 kwietnia 2020 r. złagodzono zasady wprowadzone w handlu i usługach – pozwolono, aby większa ilość osób mogła jednorazowo robić zakupy w sklepach. Dodatkowo otwarte zostały lasy i parki oraz dozwolono przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

W kolejnym, drugim etapie zostaną zniesione kolejne ograniczenia w handlu. Od 4 maja 2020 r. centra handlowe i wielkopowierzchniowe sklepy będą mogły wznowić działalność.

W obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2 tys. m2 wprowadzony zostanie jednak limit osób – 1 osoba na 15 m2 powierzchni handlowej. Co więcej, w centrach handlowych nie będą mogły działać kluby fitness, place zabaw i inne przestrzenie rekreacyjne oraz restauracje (food courty).

Sklepy budowlane od 4 maja będą mogły być otwarte także w weekendy.

Hotele wznawiają działalność

Zniesiony zostanie także zakaz przyjmowania gości w hotelach, niemniej jednak usługi hotelarskie będą musiały być świadczone z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Ograniczona będzie działalność restauracji hotelowych, a hotelowe siłownie i baseny będą zamknięte.

Dodatkowo, działalność wznowią biblioteki, archiwa, muzea i inne instytucje kultury (o konkretnym terminie otwarcia danej placówki będzie decydował organ prowadzący po konsultacji ze stacją sanitarno-epidemiologiczną).

Od 4 maja będzie można też korzystać z usług rehabilitacji leczniczej. Od 6 maja mogą zostać także otwarte żłobki i przedszkola.

Utrzymane zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa takie jak obowiązek zachowywania 2-metrowej odległości od innych osób w miejscach publicznych, nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej czy kwarantanna i izolacja osób zarażonych i z podejrzeniem zarażenia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *