Aktualnosci Koronawirus Trendy

W 2020 r. przyjedzie do Polski ponad 450 tys. turystów mniej?

Rynek HoReCa, obok spożywczego, to jeden z najbardziej podatnych segmentów gospodarki na zagrożenia związane z wybuchem epidemii i ich rozprzestrzenieniem się. Niezależnie od tego jak mocno wirus uderzy w Polsce należy się spodziewać, że już sama atmosfera paniki i strachu może powstrzymywać od wizyt w restauracjach, czy podróży.

W obliczu globalizacji i coraz większej sieci powiązań rośnie zagrożenie związane z wybuchem epidemii i jej rozprzestrzenianiem się. Na początku marca 2020 r. koronawirus, który pojawił się w Chinach dotarł już do 115 krajów świata (stan na 10.03.2020).

W momencie powstawania niniejszego artykułu krajem najbardziej dotkniętym koronawirusem w Europie były Włochy. Przez epidemię wirusa Włochy wprowadziły od 10 marca całkowity zakaz zgromadzeń publicznych i odwołały wszystkie imprezy masowe. Zamknięte zostały również kina i teatry, jak również szkoły i uczelnie. A bary i restauracje będą czynne jedynie do godziny 18.

W pierwszych dniach marca pierwszy przypadek pojawił się także w Polsce. Na dzień 11 marca 2020 r. było już tych przypadków 22 w kraju. Rząd już wprowadza środki ostrożności poprzez zakaz organizowania imprez masowych, co więcej, niektóre uczelnie już odwołują zajęcia dla studentów. Należy się spodziewać, że w miarę pojawiania się kolejnych przypadków zachorowań w Polsce, ograniczenia te będą zaostrzane.

Turystyka najbardziej dotkniętym rynkiem?

Jak wynika z szacunków Światowej Rady Podróży i Turystyki przedstawionych pod koniec lutego 2020 r., epidemia koronawirusa wywołała spadek wydatków Chińczyków na cele turystyczne, co obniży dochody z turystyki światowej o co najmniej 22 mld $ lub 20 mld €.

Według szacunków PMR, w Polsce w 2020 r. pojawi się ponad 450 tys. turystów zagranicznych mniej, przy założeniu wpływu wirusa na turystykę w trakcie trzech miesięcy (luty – kwiecień) 2020 r.

Sektorem rynku HoReCa, który najbardziej ucierpi w wyniku zagrożenia epidemią koronawirusa jest gastronomia hotelowa. Według szacunków PMR w pesymistycznym scenariuszu wartość gastronomii hotelowej będzie mniejsza od wcześniej zakładanej o prawie 40 mln zł.  Straty te są wywołane obniżeniem turystyki w kraju, zarówno poprzez mniejszą liczbę turystów zagranicznych w kraju, jak i niechęć Polaków do wyjazdów.

Wirus ciosem dla rynku HoReCa?

Oprócz spadku turystyki należy się spodziewać niechęci Polaków do nadmiernego wychodzenia z domu oraz jedzenia w restauracjach. Z drugiej strony może się to przełożyć na pozytywny wpływ epidemii na rynek dowozów. Oczywiście w przypadku, gdy restauracje będą działać. Również epidemia wpłynie znacząco na rynek cateringowy, poprzez mniejszą liczbę spotkań oraz eventów, co za tym idzie – mniejsze wpływy dla firm cateringowych.

Niezależnie jak mocno wirus uderzy w Polaków należy się spodziewać, że już sama atmosfera paniki i strachu może powstrzymywać od wizyt w restauracjach, czy podróży. W ostateczności zamknięcie placówek gastronomicznych i hotelowych odbije się negatywnie na wynikach branży HoReCa.

 

Analiza została przygotowana na potrzeby raportu PMR: Rynek HoReCa w Polsce 2020.

Inne artykuły PMR dotyczące wpływu epidemii koronawirusa na polski rynek:

Koronawirus już w Polsce – przegląd sytuacji
Scenariusze wpływu epidemii koronawirusa na rynek spożywczy w Polsce
Kilka statystyk o koronawirusie

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Aktualnosci Rynek Trendy

Państwo chce konsolidować sektor rolno-spożywczy

post-image

W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MEP) trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, które znajdują się pod nadzorem państwa. W ten sposób ma powstać Narodowy Holding Spożywczy (NHS).

W czerwcu wybór spółek do holdingu

Konsolidacja odbywać się to będzie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która jest obecna na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża. Celem jest stworzenie silnego holdingu rolno-spożywczego i wejście w nowe segmenty działalności. Ideą konsolidacji podjętej przez MEP jest, by “z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty”.

Obecnie analizowanych jest 48 spółek, które mogłyby wejść w skład holdingu. Plan przewiduje, że w czerwcu mają zostać wybrane te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku powinny natomiast zostać przeprowadzone dokładniejsze badania i analizy dotyczące wybranych podmiotów.

Powstanie państwowa sieć sklepów?

Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzecza, by państwo planowało tworzyć sieć sklepów spożywczych lub warzywniaków. Z…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. II

post-image

O tym, co robotyzacja ma do zaoferowania segmentowi retail w 2020 roku, w drugiej części artykułu, pisze Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w firmie Euvic IT.

Roboty mobilne

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

Roboty mobilne w ostatnim czasie masowo wypierają człowieka z przestrzeni magazynowych. Magazynierów brakuje w całej Polsce, a magazyny zlokalizowane często na peryferiach miast lub wręcz w polu, borykają się z zapewnieniem obsady. Szczególnie w okresach wakacyjnych, świątecznych czy w sezonie grypowym. Stosunkowo wysokie wynagrodzenia, regulowane przepisami prawa dotyczącymi pracy w godzinach nocnych czy w dni świąteczne, a także ryzyko utraty obsady – wszystko to powoduje, że zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego zdają się mieć przed sobą najlepsze lata.

Wśród rozwiązań mobilnych w handlu i logistyce możemy wyróżnić następujące grupy:

  • Transport P2P (Point-to-Point) – wózki typu AMR wożące po hali magazynowej kosze, jeżdżące półki z asortymentem włożonym…
Read More
Aktualnosci Rynek

Glovo rośnie w dowozie posiłków

post-image

Aplikacja mobilna Glovo, która specjalizuje się w dostawach na życzenie, właśnie przekroczyła 1 milion pobrań w Polsce (App Store i Google Play). Chociaż przy pomocy Glovo można zamówić szeroką gamę produktów, jest powszechnie wykorzystywana do dostaw jedzenia.

Glovo w Polsce: 1 mln pobrań aplikacji

Glovo działa w Polsce od lipca 2019 r., po przejęciu PizzaPortal.pl. Ideą aplikacji jest możliwość zamówienia “czegokolwiek”, a dostawa ma miejsce w  mniej niż godzinę. Glovo posiada w Polsce ponad 2,7 tys. punktów partnerskich, w tym restauracje McDonald’s i KFC oraz sklepy Biedronka i Carrefour. Aplikacja działa w 30 miastach w Polsce, ale Glovo zapowiada systematyczne poszerzanie oferty i rozwój wszystkich kategorii zamówień. Ogółem, na całym świecie z aplikacji korzysta około 2,6 mln użytkowników miesięcznie. Jest ona dostępna w 22 krajach i około 550 miastach.

Najliczniejszą grupę użytkowników Glovo w Polsce stanowią osoby w wieku 26-35 lat. Nieznacznie częściej są to kobiety. Jak informuje…

Read More
Aktualnosci Rynek

Tesco rozwija usługę click & collect

post-image

Sieć Tesco rozwija działalność w segmencie e-commerce. W maju spółka dodała pięć nowych miast odbioru dla usługi “Zamów i odbierz” (click & collect).

14 punktów click & collect

Nowe lokalizacje, w których dostępna jest usługa to Częstochowa, Zielona Góra, Opole, Kielce i Jelenia Góra. Dzięki poszerzeniu sieci punktów odbioru, obecnie możliwa jest obsługa 15% klientów więcej w ramach takiego rozwiązania. Ogółem, obecnie opcja click & collect dostępna jest w 14 sklepach Tesco na terenie całego kraju. Tygodniowo z takich zakupów korzysta około 2 tys. klientów. Sieć zapowiada, że wkrótce wprowadzi kolejne nowości, poszerzające zakres usług.

Zakupy dokonane w opcji “Zamów i odbierz” mogą być odebrane w sklepie lub dostarczone do domu przez firmę taksówkarską współpracującą z Tesco. Przy realizacji zamówienia poprzez taxi, zapłata musi być dokonana online. W przypadku odbioru w sklepie, możliwa jest płatność przy odbiorze.

Tesco przechodzi do fazy wzrostu

Ostatni rok upłynął spółce na przebudowywaniu swojego modelu…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. I

post-image

Jeśli chodzi o nasycenie robotami, polski rynek plasuje się niestety w ogonie rankingów, co jest dość zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby polskie PKB (gdzie mamy 22 miejsce na świecie) czy Human Development Index (Polska z 32 miejscem na świecie).

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

W 2014 roku roboforum.pl pisało, że „Polska, z wartością wskaźnika na poziomie 18, znajduje się w dolnej części rankingu. Wyższą gęstością robotyzacji od Polski odznaczają się nie tylko kraje należące pod tym względem do czołówki, ale także kraje o podobnym poziomie rozwoju, jak np. Węgry czy Słowacja. Średnia gęstość robotyzacji w Europie jest 4,4 razy wyższa niż w Polsce (w porównaniu do roku poprzedniego Polska zmniejszyła dystans do Europy o 1,1 pkt.), z kolei średnia wartość ogólnoświatowa jest wyższa o ponad 3 razy”. Od 2014 roku sporo się jednak zmieniło. Według IFR, 74% nowych…

Read More
Aktualnosci Rynek

Sieć Camaieu wychodzi z Polski

post-image

Sieć odzieżowa Camaieu, specjalizująca się w ubraniach dla kobiet, wychodzi z rynku polskiego. Strona internetowa spółki przestała już przyjmować zamówienia, a sklepy stacjonarne mają zostać zamknięte wraz z końcem czerwca.

Camaieu szuka inwestora

Jeszcze w 2018 r. Camaieu prowadziło w Polsce około 40 sklepów stacjonarnych. Sieć notowała jednak ujemną dynamikę sprzedaży w ostatnich latach, a liczba sklepów sukcesywnie spadała. Obecnie wynosi ona 25. Ogółem, sieć prowadzi około 1 tys. sklepów w 18 krajach, z czego ponad połowa zlokalizowana jest we Francji.

Pandemia COVID-19 i zamknięcie sklepów w galeriach handlowych wpłynęły na pogorszenie się sytuacji spółki, ale już wcześniej borykała się ona z problemami finansowymi. Jak informuje Business Insider, spółka planowała od wiosny wdrażać plan restrukturyzacji, który miał obejmować zamknięcie 125 sklepów we Francji i krajach francuskojęzycznych. Teraz znalazła się we Francji pod zarządem komisarycznym i poszukuje inwestora.

Jak koronawirus wpłynie na plany rozwojowe spółek?

Camaieu to niejedyna sieć odzieżowa, która…

Read More