Technologia dla retailu, czyli moc płynąca ze statystyk

Współautorem artykułu jest Paweł Herman, International Business Development Manager z Netizens

Jak precyzyjnie przewidzieć zachowania konsumentów? Jak zagwarantować perfekcyjną obsługę klientów? Detaliści, aby odpowiedzieć na te pytania coraz częściej sięgają po rozwiązania oferowane przez technologię. Kluczowe w tym aspekcie mogą okazać się zbierane dane oraz przygotowane na ich podstawie szczegółowe statystyki, analizy i raporty. Z takich narzędzi z powodzeniem korzystają już zarządcy sklepów w świecie wirtualnym. Przykładem takiego narzędzia jest MovStat.

Śledzenie klientów w sklepie w czasie rzeczywistym jako standard

MovStat to rozwiązanie bazujące na strumieniach wideo z kamer, które na bieżąco są konwertowane w liczby. System wykorzystuje zarówno aktualnie działające systemy CCTV, jak i dedykowane kamery. Analiza wideo wspierana jest przez inne nowe technologie i wykorzystuje m.in. algorytmy machine learning. Zebrane dane przybierają postać statystyk, pokazanych w formie wizualizacji. MovStat dostarcza informacje zbliżone wartością do tych, które można uzyskać m.in. dzięki Google Analytics, a dodatkowo umożliwia wysyłanie alertów, w sytuacji, kiedy zostaną przekroczone ustawione wcześniej wartości KPI.

Dane statystyczne dostępne w narzędziu MovStat Źródło: Netizens

Ścieżki zakupowe pod lupą

Każda wydeptana przez klienta ścieżka jest informacją. Badając krok po kroku zachowanie klientów, można określić charakterystyczne dla ich zachowań trendy. Rozwiązanie MovStat pozwala m.in. na określenie głównych ścieżek zakupowych klientów, wskazać najpopularniejsze strefy wraz ze znajdującymi się w nich produktami, a także zmierzyć interakcje klienta z ekspozycją oraz towarami czy na żywo analizować tworzące się kolejki.

Analiza ścieżek zakupowych dostępna w narzędziu MovStat Źródło: Netizens

“Wartością dodaną jest również szybki podgląd konwersji dotyczący zarówno osób znajdujących się przed, jak i w środku sklepu. Statystyki są od razu podawane na tacy, bo trafiają do panelu CMS dostępnego z poziomu przeglądarki, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. To wszystko daje realne możliwości wyeliminowania wąskich gardeł w procesie sprzedażowym”. – tłumaczy Paweł Herman, International Business Development Manager w Netizens.

Z analizy trendów w zachowaniach klientów można wywnioskować, na przykład w jakim czasie przypadają godziny szczytu w sklepie. Informacja ta powinna stanowić bazę do układania grafików pracy, zaangażowania większej liczby pracowników w danym dniu czy otwarcia dodatkowych kas o konkretnych godzinach. Ten ostatni element może nie zlikwiduje całkowicie kolejek, ale na pewno pozwoli się do nich odpowiednio przygotować. Co więcej, system może bowiem wysyłać powiadomienia do pracowników i managerów w chwili, kiedy wykryje zwiększony ruch przy kasie.

Analiza trendów w zachowaniach klientów dostępna w narzędziu MovStat Źródło: Netizens

Podsumowując, detaliści posiadając i odpowiednio wykorzystując tak precyzyjne informacje mają szansę lepiej zaplanować infrastrukturę sklepu, zarządzać personelem, zweryfikować jakość obsługi klienta czy szybciej i na bieżąco reagować na pojawiające się wyzwania.

Artykuł powstał przy współpracy Pawła Hermana, International Business Development Manager z Netizens oraz Bartłomieja Łatki, Dyrektora Sprzedaży w Euvic IT.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *