Rynek sprzedaży internetowej w Polsce dojrzewa

laptop i karta kredytowa w ręce

Zdecydowana większość dużych sieci detalicznych posiada już swoje sklepy internetowe, a liczba sklepów prowadzących działalność tylko w sieci jest bardzo wysoka. Jest to rynek o silnej konkurencji. Co więcej, w kolejnych latach należy spodziewać się coraz silniejszej konsolidacji tego wartego w 2018 r. ponad 50 mld zł rynku.

Większość dużych graczy na rynku handlu detalicznego posiada własny sklep internetowy

Na rynku handlu detalicznego zostało coraz mniej graczy, którzy nie posiadają sklepu internetowego. W samym 2019 r. swoje e-sklepy uruchomiły m.in. sieć drogerii Hebe, lider rynku obuwniczego CCC oraz popularna sieć dyskontów Lidl (choć na razie w ofercie lidl-sklep.pl nie ma artykułów spożywczych). Internet staje się naturalnym kanałem dystrybucji i potencjał do szybkich wzrostów jest coraz mniejszy, a co za tym idzie prognozowane dynamiki wzrostu dla tego rynku są coraz niższe, ale oczywiście nadal zdecydowanie wyższe niż dla całego rynku handlu detalicznego.

Wartość i dynamika sprzedaży internetowej w Polsce

Udział sklepów internetowych i i platform fandlowych w rynku internetowym w Polsce

Rynek sprzedaży internetowej dzieli się praktycznie po równo pomiędzy sklepy internetowe i platformy handlowe. Chociaż tendencje wskazują na niewielki wzrost udziału sklepów internetowych, to zdarzają się lata kiedy to sprzedaż na platformach rośnie szybciej. Taka sytuacja miała miejsce np. w 2018 r., co związane było m.in. z uruchomieniem przez Allegro usługi abonamentowej Smart, która umożliwia wykupienie pakietu dostaw do paczkomatów i punktów odbioru, co znacząco obniżyło koszty dostaw dla regularnych klientów. Wspomniane Allegro jest największą platformą handlową na polskim rynku, choć szybko rośnie popularność graczy zagranicznych – AliExpress i Amazon.

Analiza nad podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie PMR „Handel internetowy w Polsce 2019. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *