Badanie PMR: 9 na 10 Polaków zna sieć Pepco

Pepco zakupy

Ten post dostępny jest także w języku: English

Blisko 9 na 10 Polaków zna sieć sklepów Pepco, 62% zna sieć KiK zaś 39% TXM, wynika z badania przeprowadzonego przez PMR w kwietniu 2020 r. Marki nowych sieci dyskontowych również zadomowiły się w świadomości konsumentów i jeden na pięciu badanych zna szyld Action zaś Dealz i Tedi rozpoznało po 16% respondentów.

Znajomość dyskontów niespożywczych w Polsce badanie PMR

Co najważniejsze, sieci dyskontowe mają duże grupy częstych bywalców. Wśród respondentów znających sklepy Pepco, 93% odwiedza je a 58% zagląda tam przynajmniej raz w miesiącu. Dla sieci KiK te odsetki wynoszą odpowiednio 83% i 41%, a dla Tedi 72% i 41%.

Polacy po produkty dla dzieci odwiedzają dyskonty niespożywcze

Ponieważ sieci dyskontowe pozycjonują się jako miejsce zakupów dla domu i rodziny w przystępnych cenach, we wszystkich wyżej wymienionych można znaleźć odzież i obuwie dziecięce a w większości również akcesoria i zabawki.

Pepco liderem segmentu dyskontów niespożywczych

Ostatnia dekada to gwałtowny rozwój sieci dyskontów niespożywczych w Polsce, którym łącznie przybywa powyżej 100 lokalizacji netto rokrocznie. W maju 2020 r. liczba sklepów w tym segmencie wynosiła 1900.

Liderem segmentu dyskontów niespożywczych jest sieć Pepco, która we wrześniu 2020 r. świętowała otwarcie 1000-nego sklepu. Aby zachęcić klientów do powrotu do sklepów po okresie tegorocznych ograniczeń/lockdownu a jednocześnie przyspieszyć rotację towarów, sieć Pepco zorganizowała w maju 30%-ową promocję obejmującą cały asortyment. Została przyjęta entuzjastycznie, przekładając się na wzrosty sprzedaży. TXM, sieć należąca do giełdowej grupy Redan, utraciła w 2019 r. pozycję wicelidera segmentu. W III kw. 2020 r. firma zakończyła proces restrukturyzacji i rozpoczęła realizację porozumień z wierzycielami. Zyskała na tym szybko rosnąca sieć KiK, która ma 348 sklepów i planuje dalsze otwarcia na polskim rynku. Takko Fashion konceptem różni się od swojej konkurencji nieco wyższą półką cenową i być może ma to wpływ na spowolnienie ekspansji tej sieci. W segmencie nie brakuje nowych graczy (Tedi, Dealz, Action) zaś do rodzimych sieci należą Szachownica, Tifo czy działająca na terenie Wielkopolski Happy House.

Zdjęcie wyróżniające: Nieładnie rysuje

Więcej na temat trendów na polskim rynku produktów dla dzieci w najnowszym raporcie PMR: Handel detaliczny produktami dla dzieci w Polsce 2020. 

O autorze

Magdalena Filip

Senior retail analyst

Analityk z dziesięcioletnią specjalizacją w obszarze handlu detalicznego w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej. Specjalizacje: rynek odzieży i obuwia, rynek produktów dla dzieci oraz rynek marki własnej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *