Nadchodzi rewolucja w automatach paczkowych

pakowanie-paczek

Ten post dostępny jest także w języku: English

InPost zadebiutował właśnie na giełdzie w Amsterdamie i wydaje się, że wybrał do tego najlepszy możliwy moment. Konkurenci tacy jak Allegro, AliExpress czy Orlen zwierają bowiem szyki i zamierzają inwestować we własną sieć automatów do odbioru zamówień. Pozycja InPostu na polskim rynku jest bardzo mocna, ale niedługo może już przestać być dominująca.

Kiedy InPost uruchomi 15 tys. paczkomatów?

Niesamowicie dynamiczny rozwój segmentu e-commerce, napędzony przez pandemię COVID-19, napędził rozwój sieci paczkomatów w Polsce. InPost w połowie czerwca 2020 r. miał 7 tys. paczkomatów, a już w grudniu informował o uruchomieniu paczkomatu nr 10 000. Rok zamknął z 10,8 tys. automatów do odbioru paczek. Według podawanych przez siebie danych, w 2020 r. kontrolował 98% rynku paczkomatów w Polsce.

Spółka Rafała Brzoska nie zamierza jednak osiąść na laurach. InPost planuje w najbliższym czasie zwiększyć liczbę paczkomatów do 14,5-15,5 tys., a w średniookresowej perspektywie dokładać 2-2,5 tys. paczkomatów rocznie. I to tylko w Polsce. Za granicą sieć chce w średnim terminie operować 10-12 tys. paczkomatów (na koniec 2020 r. miała ich nieco ponad 1 tys.).

Allegro zbuduje własną sieć?

Według nieoficjalnych informacji agencji Reuters, własne skrytki chce stawiać również Allegro, największa polska platforma e-commerce. InPost to jej główny operator logistyczny. Czy to takiego ruchu Allegro zostało zmotywowane przez rozpoczęcie przez InPost współpracy z Amazonem? Wydaje się, że nie, bo według niektórych źródeł pierwsze maszyny mają trafić do Allegro już w marcu. Do końca 2021 r. dostawy mają objąć połowę z planowanych na ten moment 3 tys. automatów.

W nieco mniejszą liczbę maszyn, bo 2 tys. celuje Orlen. Chce je zainstalować w ciągu dwóch lat. Ujawnił to w rozmowie z Rzeczpospolitą prezes spółki, Daniel Obajtek. Już wcześniej, bo w październiku, analogiczne plany rozwojowe zadeklarowała inna spółka Skarbu Państwa czyli Poczta Polska. Własne skrytki wydają się nie być jednak priorytetowe dla PP, która podkreśla, że posiada już 13 tys. punktów odbioru paczek, a w 2022 r. ma ich być 20 tys.

Oczekiwanie na ruch AliExpress

O własnej sieci automatów myśli także AliExpress, światowy gigant e-commerce i jednocześnie, według badań PMR, najpopularniejsza zagraniczna platforma zakupowa wśród polskich konsumentów. Alibaba, właściciel portalu, nie wyklucza stworzenia hubu logistycznego w Polsce. Już wcześniej AliExpress informował o przyśpieszeniu dostaw do Polski – dostawy z magazynów współpracujących w Polsce będą realizowane w ciągu trzech dni, a dla dostaw transgranicznych z Chin zostanie wprowadzona gwarancja 15-dniowej dostawy.

W rozmowie z Wiadomościami Handlowymi, Gary Topp, dyrektor operacyjny w Europie Środkowo-Wschodniej, nie wykluczył również budowy własnej sieci skrytek przez AliExpress. Wszystko po to, by zoptymalizować tzw. logistykę ostatniej mili. Chociaż spółka odmawia podania konkretnych dat, z nieoficjalnych informacji wiadomo, że rozpoczęła właśnie poszukiwania doświadczonego menedżera, który będzie odpowiedzialny za wdrożenie i rozwój lokalnej sieci automatów paczkowych w Warszawie.

O autorze

Agnieszka Skonieczna

Retail Business Unit Director

Analityk z ponad 13-letnim doświadczeniem. Kieruje działem analiz sektora handlu detalicznego w PMR. Obszary specjalizacji: rynek spożywczy, rynek DIY oraz rynek wyposażenia wnętrz.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.