Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. I

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jeśli chodzi o nasycenie robotami, polski rynek plasuje się niestety w ogonie rankingów, co jest dość zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby polskie PKB (gdzie mamy 22 miejsce na świecie) czy Human Development Index (Polska z 32 miejscem na świecie).

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

W 2014 roku roboforum.pl pisało, że „Polska, z wartością wskaźnika na poziomie 18, znajduje się w dolnej części rankingu. Wyższą gęstością robotyzacji od Polski odznaczają się nie tylko kraje należące pod tym względem do czołówki, ale także kraje o podobnym poziomie rozwoju, jak np. Węgry czy Słowacja. Średnia gęstość robotyzacji w Europie jest 4,4 razy wyższa niż w Polsce (w porównaniu do roku poprzedniego Polska zmniejszyła dystans do Europy o 1,1 pkt.), z kolei średnia wartość ogólnoświatowa jest wyższa o ponad 3 razy”. Od 2014 roku sporo się jednak zmieniło. Według IFR, 74% nowych robotów zainstalowanych zostało w 5 krajach takich jak: Chiny, Japonia, Stany Zjednoczone, Korea i Niemcy. W przemyśle nasycenie robotami wzrosło ponad dwukrotnie (z 44 do 99 robotów na 10 tys. zatrudnionych ludzi oraz z 200 tys. na 400 tys. robotów rocznie), przy czym zauważyć należy pewną stagnację i brak prognoz wzrostowych na przyszłość.

A co z branżą handlową i logistyczną? W swoich raportach IFR uwzględnia ją dopiero od niedawna, ale według jednego z nich, to właśnie w tym segmencie wzrost robotyzacji jest bardzo imponujący i wynosi 60% rokrocznie.

Typy robotów wykorzystywanych w handlu i logistyce

Roboty stosowane w branży handlowej i logistycznej możemy podzielić na: ramiona (roboty przegubowe, kartezjańskie, SCARA, PUMA, Tripod, delta…), systemy wizyjne (MVS, czyli Machine Vision Systems) oraz roboty mobilne (AGV = Automated Guided Vehicles, AMR = Autonomous Mobile Robots).

Ramiona robotyczne

Ramiona robotyczne zastępują ludzkie ręce w procesach pakowania, orientacji produktów na taśmie czy w pudełku, kompletacji złożonych zamówień oraz znakowaniu produktów bądź opakowań. Wśród tych rozwiązań szczególnie popularne są:

 • Parcel induction – korygowanie orientacji produktu na taśmie lub w opakowaniu na podstawie analizy obrazu oraz układanie paczek na taśmie w pożądany sposób.
 • Case packing – pakowanie i konsolidacja zamówień w pudełkach/kartonach
 • Goods-to-Person Fulfillment – przygotowywanie i dostarczanie na stanowisko pakowania gotowych zestawów (produkty, dokumenty, opakowanie), gdzie końcową pracę wykonuje człowiek.

Systemy Wizyjne

Systemy Machine Vision w sposób automatyczny kontrolują pracę wykonaną przez człowieka lub inne maszyny, poprzez analizę obrazu rejestrowanego przez kamery przemysłowe. W razie wykrycia odstępstwa od założonej normy (np. naklejka znajdująca się w złym miejscu, brak jednego z elementów wchodzących w skład kompletu, zła orientacja detalu w pudełku, czy nieczytelny kod kreskowy) system uruchamia zaprogramowaną akcję, np. zatrzymanie linii produkcyjnej, oznakowanie elementu jako wadliwy, włączenie alarmu czy przekierowanie produktu na linię boczną. Systemy wizyjne często wspomagają pracę zarówno ramion robotycznych, jak i robotów mobilnych a także wykorzystywane są w systemach zapewnienia bezpieczeństwa produktów (traceability).

Systemy Machine Vision pozwalają automatyzować procesy kontroli jakości. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe staje się:

 • Ograniczenie liczby reklamacji poprzez kompleksową, zautomatyzowaną kontrolę poprawności montażu.
 • Weryfikacja zgodności produktów ze specyfikacją, w tym weryfikacja wersji produktu czy jego kompletności.
 • Maszynowy pomiar dokładności montażu czy precyzji pozycjonowania produktu.
 • Automatyzacja informowania o usterce poprzez powiadamianie, znakowanie produktu z defektem oraz sterowanie linią produkcyjną
 • Automatyczna kontrola obowiązkowego wyposażenia pracowników (kask, maseczka).
 • Automatyczny, bezkontaktowy pomiar temperatury ciała pracowników.
 • Wsparcie wykrywania kradzieży poprzez rozpoznawanie „swój-obcy” na podstawie danych historycznych oraz analizy twarzy w czasie rzeczywistym.
 • Wykrywanie anomalii w przestrzeni hali produkcyjnej i magazynowej – przeszkody, porzucone przedmioty, wysoka temperatura i inne.
Fot. Roboty mobilne, AGV, Źródło: Euvic

Dalsza część artykułu, o robotach mobilnych zostanie opublikowana w kolejnym artykule.

Autorem artykułu jest Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *