Kosmetyki dozowane do własnych opakowań i kebab z automatu

Ten post dostępny jest także w języku: English

Start-up z Poznania planuje rozwinąć sieć automatów dozujących kosmetyki do własnych opakowań. Plany ekspansji na rynku vendingowym ogłosiła także działająca w cateringu dietetycznym firma Maczfit. Chce serwować ciepłe posiłki z automatów. Czy takie rozwiązania mają szansę na sukces w Polsce?

Cosmetomat w walce z plastikiem

Rosnące znaczenie kwestii ekologii i zdrowego stylu życia ma wpływ nie tylko na oferty sklepów spożywczych, producentów żywności czy kosmetyków. Przenika on także do takich obszarów jak kwestia opakowań, unikanie marnowania żywności czy ekologiczne rozwiązania w sklepach. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PMR na potrzeby raportu ,,Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2019”, dla 65% respondentów ważne jest, gdy sklep umożliwia pakowanie produktów sprzedawanych na wagę (wędlin czy owoców) do własnych opakowań. Może to świadczyć o wzroście świadomości ochrony środowiska i rozwoju postawy proekologicznej Polaków.

W związku z tym, wszelkie rozwiązania ograniczające produkcję plastikowych śmieci, mogą zyskać na popularności. Przykładem takiego rozwiązania są tzw. Cosmetomaty – automaty, w których będzie można kupić kosmetyki i środki czystości dozując je do własnego lub wypożyczonego opakowania. Obecnie start up z Poznania odpowiedzialny za rozwój Cosmetomatu jest na etapie poszukiwań partnerów strategicznych, sklepów, producentów środków czystości. Cosmetomat pojawił się już w Krakowie, Łodzi oraz był testowany przez mieszkańców Poznania. Docelowo powstać ma sieć automatów dozujących do opakowań przyniesionych przez klientów środki czystości – płyny do mycia naczyń, szyb, prania – czy kosmetyki m.in. te w pełni naturalne.

Ciepły obiad z automatu

Szybki tryb życia Polaków sprawia, że często korzystają oni z gotowych dań czy oferty gastronomicznej sklepów. Blisko dwie trzecie respondentów badania przeprowadzonego przez PMR przyznało, że korzysta z usług gastronomicznych w sklepach spożywczych (zakup hot-dogów i innych ciepłych przekąsek).

W standardowych maszynach vendingowych najczęściej sprzedawane są proste produkty żywnościowe – napoje i produkty o stosunkowo długim terminie przydatności. Na rynku pojawiają się także automaty oferujące świeży, ciepły posiłek, które mogą stać się alternatywą dla zakupu ciepłych przekąsek w sklepach czy punktach gastronomicznych.

O kebabie z automatu zrobiło się głośno, kiedy w listopadzie 2017 r. w budynku Politechniki Warszawskiej stanął pierwszy automat vendingowy sprzedający grillowane kebaby. Stworzyli go studenci Politechniki Warszawskiej. Obecnie takie automaty znajdują się w kilku lokalizacjach w Warszawie, a w wakacje tego roku Kebs&Go pojawił się na terenie lotniska w Modlinie – jest to pierwszy automat do ciepłych posiłków na warszawskim lotnisku.

Automaty, w których można kupić ciepłe posiłki uruchamia także działająca na rynku cateringu dietetycznego w Polsce firma Maczfit. Do końca roku Maczfit chce mieć około 50 takich maszyn, głównie w biurowcach, ale też w szkołach i siłowniach.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.