Raport PMR: Wyższy segment cenowy z 15% udziałem w rynku modowym

okulary z kubkiem

Ten post dostępny jest także w języku: English

Rośnie udział wyższego segmentu cenowego w rynku modowym. W ostatnich latach segment ten odnotował wzrost na poziomie 2 p.p., osiągając 15% udziału w rynku. Na umocnienie tego segmentu m.in. wpływa wzrost dostępności marek z segmentu premium w Polsce oraz rosnąca popularność konceptów wielomarkowych oferujących modę premium.

Według danych PMR, w Polsce udział odzieży i obuwia z segmentu wyższego w 2020 r. zostanie odnotowany na poziomie 15%, a do 2025 r. prognozujemy sukcesywny wzrost udziału do ponad 16% udziału w rynku. Z kolei w ostatnich latach (2016-2019) segment ten odnotował wzrost rzędu 2 p.p. Pozytywnie na rozwój tej kategorii wpływają takie czynniki jak rosnący dochód rozporządzalny, przekładający się na wzrost wydatków na droższe artykuły modowe, rosnąca świadomość konsumentów, ich zamiłowanie do luksusowych marek oraz atrakcyjność Polski wśród zagranicznych marek.

Polska atrakcyjnym rynkiem dla marek premium

Tylko dom mody Vitkac w 2019 r. wprowadził 20 nowych marek premium do swojej oferty. W zeszłym roku swój debiut w Polsce miały także takie marki jak: Red Valentino, Chloe, czy Dolce & Gabbana – wszystkie w Warszawie. Również jeden z bardziej spektakularnych debiutów zaliczył dom mody Hermes, który w listopadzie 2019 r. zadecydował się otworzyć pierwszy w Polsce sklep umiejscowiony w Hotelu Europejskim na obrzeżach Starego Miasta w Warszawie.

Na umocnienie się wyższego segmentu w rynku ma wpływ także rosnące znaczenie takich konceptów, jak Zalando, Zalando Lounge, Eobuwie.pl – czy też pojawiające się nowe, jak Modivo –  które ułatwiają konsumentom dostęp do marek premium niedostępnych w Polsce.

Warto podkreślić także, że w Polsce w segmencie odzieży damskiej i męskiej z wyższej półki dominują polskie firmy odzieżowe. Brak jest w zasadzie w kraju półki wysokiej, jaka spotykana jest w krajach Europy Zachodniej. Marki luksusowe w Polsce są obecne w głównej mierze w stolicy. Pojawiają się też w centrach outletowych, choć na razie jest to zjawisko ograniczone w skali.

 

O autorze

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *