Trendy

Kosmetyki dozowane do własnych opakowań i kebab z automatu

Start-up z Poznania planuje rozwinąć sieć automatów dozujących kosmetyki do własnych opakowań. Plany ekspansji na rynku vendingowym ogłosiła także działająca w cateringu dietetycznym firma Maczfit. Chce serwować ciepłe posiłki z automatów. Czy takie rozwiązania mają szansę na sukces w Polsce?

Cosmetomat w walce z plastikiem

Rosnące znaczenie kwestii ekologii i zdrowego stylu życia ma wpływ nie tylko na oferty sklepów spożywczych, producentów żywności czy kosmetyków. Przenika on także do takich obszarów jak kwestia opakowań, unikanie marnowania żywności czy ekologiczne rozwiązania w sklepach. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PMR na potrzeby raportu ,,Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2019”, dla 65% respondentów ważne jest, gdy sklep umożliwia pakowanie produktów sprzedawanych na wagę (wędlin czy owoców) do własnych opakowań. Może to świadczyć o wzroście świadomości ochrony środowiska i rozwoju postawy proekologicznej Polaków.

W związku z tym, wszelkie rozwiązania ograniczające produkcję plastikowych śmieci, mogą zyskać na popularności. Przykładem takiego rozwiązania są tzw. Cosmetomaty – automaty, w których będzie można kupić kosmetyki i środki czystości dozując je do własnego lub wypożyczonego opakowania. Obecnie start up z Poznania odpowiedzialny za rozwój Cosmetomatu jest na etapie poszukiwań partnerów strategicznych, sklepów, producentów środków czystości. Cosmetomat pojawił się już w Krakowie, Łodzi oraz był testowany przez mieszkańców Poznania. Docelowo powstać ma sieć automatów dozujących do opakowań przyniesionych przez klientów środki czystości – płyny do mycia naczyń, szyb, prania – czy kosmetyki m.in. te w pełni naturalne.

Ciepły obiad z automatu

Szybki tryb życia Polaków sprawia, że często korzystają oni z gotowych dań czy oferty gastronomicznej sklepów. Blisko dwie trzecie respondentów badania przeprowadzonego przez PMR przyznało, że korzysta z usług gastronomicznych w sklepach spożywczych (zakup hot-dogów i innych ciepłych przekąsek).

W standardowych maszynach vendingowych najczęściej sprzedawane są proste produkty żywnościowe – napoje i produkty o stosunkowo długim terminie przydatności. Na rynku pojawiają się także automaty oferujące świeży, ciepły posiłek, które mogą stać się alternatywą dla zakupu ciepłych przekąsek w sklepach czy punktach gastronomicznych.

O kebabie z automatu zrobiło się głośno, kiedy w listopadzie 2017 r. w budynku Politechniki Warszawskiej stanął pierwszy automat vendingowy sprzedający grillowane kebaby. Stworzyli go studenci Politechniki Warszawskiej. Obecnie takie automaty znajdują się w kilku lokalizacjach w Warszawie, a w wakacje tego roku Kebs&Go pojawił się na terenie lotniska w Modlinie – jest to pierwszy automat do ciepłych posiłków na warszawskim lotnisku.

Automaty, w których można kupić ciepłe posiłki uruchamia także działająca na rynku cateringu dietetycznego w Polsce firma Maczfit. Do końca roku Maczfit chce mieć około 50 takich maszyn, głównie w biurowcach, ale też w szkołach i siłowniach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Trendy

Hilton rozszerza swój program recyklingu mydła

post-image

Sieć hoteli Hilton rozpoczyna największy program recyklingu mydła w Europie mający na celu zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach oraz pomoc lokalnym społecznościom. Jest to kolejny krok, który sieć powzięła na rzecz realizacji swojego celu środowiskowego mający na celu zmniejszenie wpływu marki na środowisko naturalne o połowę.

We współpracy z Clean the World, Hilton podejmie kroki zmierzające do zmniejszenia ilości odpadów składowanych na wysypiskach śmieci. Poprzez poddanie procesowi recyklingu niewykorzystywanego przez gości mydeł z hoteli w Polsce oraz 16 innych europejskich krajach. Celem jest zmniejszenie odpadów o ponad 130 ton rocznie oraz produkcja 1,4 miliona nowych kostek mydła, które przekazane zostaną potrzebującym.

Rozszerzenie największego w branży hotelarskiej programu recyklingu mydła realizowanego aktualnie przez Hiltona stanowi znaczący krok w kierunku osiągnięcia celu, jaki postawiła przed sobą marka – odzysku 100% mydła niewykorzystywanego przez gości hotelowych.

Blisko 200 hoteli w Europie…

Więcej
Rynek

IKEA testuje w Warszawie restaurację z daniami w dostawie

post-image

IKEA w ramach testu otworzyła w Warszawie pierwszą w Polsce restaurację dedykowaną wyłącznie do obsługi zamówień na wynos. Po zakończeniu testów i analizie wyników IKEA ma podjąć decyzję czy kuchnia dedykowana zamówieniom na wynos zostanie wdrożona na większą skalę.

IKEA testuje w Warszawie kuchnię z daniami wyłącznie na wynos

Pierwsza testowa restauracja IKEA dedykowana wyłącznie obsłudze zamówień na wynos powstała w warszawskim kompleksie biurowym Adgar Plaza w lokalu o powierzchni 151 m2. Firmą odpowiedzialną za obsługę zamówień jest portal Pyszne.pl. Oferta ograniczona jest jedynie do warszawy. Po zakończeniu fazy testów i analizie wyników IKEA zdecyduje czy wdroży rozwiązanie na większą skalę.

Więcej
Badania konsumenckie Trendy

Co Polacy kupują na prezent?

post-image

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. A jednym z ważniejszych aspektów tego święta (zwłaszcza dla najmłodszych) jest wzajemnie obdarowywanie się prezentami.

Z wyników badania przeprowadzonego przez Allegro i Mobile Institute wynika, że w 2019 r. Polacy zamierzają na prezenty wydać średnio 482 zł. Z kolei z danych Barometru Providenta wynika, że całe wydatki świąteczne per capita wyniosą średnio 1 722 zł. Ta kwota pokazuje jak duże jest znaczenie okresu przedświątecznego dla rynku handlu detalicznego.

Co lubimy dostawać pod choinkę?

Wśród najpopularniejszych prezentów tradycyjnie przewija się kilka kategorii produktowych i nie inaczej jest w tym roku. Z danych Barometru Providenta wynika, że Polacy chcieliby otrzymać: artykuły elektroniczne (15%), kosmetyki/perfumy, książki (po 11%) oraz biżuterię (4%). Z kolei dla Polek najlepszym prezentem byłyby kosmetyki lub perfumy (20%), biżuteria (15%), książki (8%) i elektronika (5%)….

Więcej
Aktualnosci Prawo Trendy

Nad rynkiem handlu produktami marek własnych wiszą ograniczenia

post-image

Wśród wszystkich zmian prawnych planowanych przez rząd największy wpływ na rynek produktów marek własnych miałoby wprowadzenie ewentualnej ustawy ograniczającej udział marek własnych w ofercie sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Zapowiedzianej w marcu 2019 r. przez premiera Mateusz Morawieckiego.

Ostatnie lata charakteryzują się coraz silniejszym wpływem polityki państwa na rynek handlu detalicznego. Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele (który w 2019 r. obowiązuje już w trzy niedziele miesiąca, a od 2020 r. będzie obowiązywać we wszystkie), kolejnym tego przykładem jest podatek od sprzedaży detalicznej, który może powrócić w 2020 r. po wydaniu korzystnej dla rządu decyzji Sądu Unii Europejskiej.

Jednak wśród wszystkich zmian prawnych, planowanych przez obecny rząd niewątpliwie największy wpływ na rynek produktów marek własnych miałoby ewentualne wprowadzenie ich ograniczenia w sprzedaży sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Obecnie kształt tego ograniczenia nie jest jeszcze znany, a wypowiedzi są bardzo mgliste. Jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jeśli dojdzie do ograniczenia, jest wprowadzenie ograniczeń w zakresie udziału marek…

Więcej
Rynek

Makarun debiutuje w Dubaju

post-image

Makarun, polska sieć punktów gastronomicznych specjalizująca się w daniach z makaronu, na początku grudnia 2019 r. otworzyła swój pierwszy franczyzowy lokal na Palmie Jumeirah (Palm Jumeirah) w Dubaju.

Zagraniczna ekspansja Makaruna

Na początku grudnia Makarun, polska sieć lokali specjalizujących się w daniach z makaronu, zadebiutowała ze swoim pierwszym lokalem franczyzowym w Dubaju. Lokal sieci Makarun otwarty na Palmie Jumeirah (Palm Jumeirah) jest jak do tej pory największym lokalem sieci. Menu Makaruna zostało zmodyfikowane i dostosowane do lokalnych uwarunkowań.

Makarun podpisał umowę z grupą Pasta People, z opcją masterfranczyzy na zasadzie realizacji planu rozwoju sieci. Zakłada ona, że w regionie Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki pojawi się w kolejnych latach więcej punktów Makaruna.

Nie jest to pierwszy zagraniczny punkt Makaruna. Wcześniej sieć otworzyła lokal franczyzowy w centrum handlowym Fashion Island w Newport Beach w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych…

Więcej
Badania konsumenckie

Black Friday i Cyber Monday 2019 w Polsce – kto zrobi zakupy?

post-image

Jak wynika z najnowszego badania PMR, mniej niż jedna trzecia Polaków (28%) robi zakupy podczas akcji typu Black Friday czy Cyber Monday. Akcje tego typu cieszą się podobną popularnością wśród mężczyzn i kobiet.

Czy Polaków ogarnie szał zakupów w Black Friday i Cyber Monday?

Black Friday lub jego polska wersja – Czarny Piątek – w tym roku wypada 29 listopada. Kolejna okazja do zrobienia zakupów w promocyjnych cenach to 2 grudnia, kiedy wypada tzw. Cyber Monday.

W Polsce z każdym rokiem Black Friday i Cyber Monday stają się coraz bardziej znane, wciąż jednak niewielki odsetek Polaków deklaruje robienie zakupów w te dni.

Mniej niż jedna trzecia Polaków robi zakupy podczas Black Friday czy Cyber Monday

W naszym najnowszym badaniu przeprowadzonym pod koniec sierpnia i na początku września 2019, zapytaliśmy Polaków o to…

Więcej