fbpx
Trendy

Kosmetyki dozowane do własnych opakowań i kebab z automatu

Start-up z Poznania planuje rozwinąć sieć automatów dozujących kosmetyki do własnych opakowań. Plany ekspansji na rynku vendingowym ogłosiła także działająca w cateringu dietetycznym firma Maczfit. Chce serwować ciepłe posiłki z automatów. Czy takie rozwiązania mają szansę na sukces w Polsce?

Cosmetomat w walce z plastikiem

Rosnące znaczenie kwestii ekologii i zdrowego stylu życia ma wpływ nie tylko na oferty sklepów spożywczych, producentów żywności czy kosmetyków. Przenika on także do takich obszarów jak kwestia opakowań, unikanie marnowania żywności czy ekologiczne rozwiązania w sklepach. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PMR na potrzeby raportu ,,Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2019”, dla 65% respondentów ważne jest, gdy sklep umożliwia pakowanie produktów sprzedawanych na wagę (wędlin czy owoców) do własnych opakowań. Może to świadczyć o wzroście świadomości ochrony środowiska i rozwoju postawy proekologicznej Polaków.

W związku z tym, wszelkie rozwiązania ograniczające produkcję plastikowych śmieci, mogą zyskać na popularności. Przykładem takiego rozwiązania są tzw. Cosmetomaty – automaty, w których będzie można kupić kosmetyki i środki czystości dozując je do własnego lub wypożyczonego opakowania. Obecnie start up z Poznania odpowiedzialny za rozwój Cosmetomatu jest na etapie poszukiwań partnerów strategicznych, sklepów, producentów środków czystości. Cosmetomat pojawił się już w Krakowie, Łodzi oraz był testowany przez mieszkańców Poznania. Docelowo powstać ma sieć automatów dozujących do opakowań przyniesionych przez klientów środki czystości – płyny do mycia naczyń, szyb, prania – czy kosmetyki m.in. te w pełni naturalne.

Ciepły obiad z automatu

Szybki tryb życia Polaków sprawia, że często korzystają oni z gotowych dań czy oferty gastronomicznej sklepów. Blisko dwie trzecie respondentów badania przeprowadzonego przez PMR przyznało, że korzysta z usług gastronomicznych w sklepach spożywczych (zakup hot-dogów i innych ciepłych przekąsek).

W standardowych maszynach vendingowych najczęściej sprzedawane są proste produkty żywnościowe – napoje i produkty o stosunkowo długim terminie przydatności. Na rynku pojawiają się także automaty oferujące świeży, ciepły posiłek, które mogą stać się alternatywą dla zakupu ciepłych przekąsek w sklepach czy punktach gastronomicznych.

O kebabie z automatu zrobiło się głośno, kiedy w listopadzie 2017 r. w budynku Politechniki Warszawskiej stanął pierwszy automat vendingowy sprzedający grillowane kebaby. Stworzyli go studenci Politechniki Warszawskiej. Obecnie takie automaty znajdują się w kilku lokalizacjach w Warszawie, a w wakacje tego roku Kebs&Go pojawił się na terenie lotniska w Modlinie – jest to pierwszy automat do ciepłych posiłków na warszawskim lotnisku.

Automaty, w których można kupić ciepłe posiłki uruchamia także działająca na rynku cateringu dietetycznego w Polsce firma Maczfit. Do końca roku Maczfit chce mieć około 50 takich maszyn, głównie w biurowcach, ale też w szkołach i siłowniach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Aktualnosci Prawo Trendy

Najbliższe cztery lata pod znakiem kontynuacji

post-image

Niedzielne wybory parlamentarne w Polsce wygrała rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Wszystko wskazuje na to, że z wynikiem pozwalającym na kontynuację samodzielnych rządów. Dla rynku handlu detalicznego oznacza to kontynuację dotychczasowych trendów, a więc z jednej strony stymulację rynku wydatkami socjalnymi, a z drugiej rosnącą liczbę regulacji i niepewność odnośnie uchwalanego prawa.

Od momentu przejęcia władzy w 2015 r. PiS wprowadził szereg programów socjalnych, które pozytywnie wpłynęły na dochód rozporządzalny Polaków, a co za tym idzie na ich wydatki na konsumpcję. Warto tu wymienić przede wszystkim wprowadzenie, a potem rozszerzenie programu Rodzina 500 (500 zł miesięcznie dla rodziców od każdego dziecka w rodzinie), wypłatę 13 emerytury w wysokości 1,1 tys. zł, obniżenie podstawowej stawki PIT z 18% do 17% czy wprowadzenie zerowej stawki PIT dla osób do 26 roku życia.

Regulacje i podatki

Z drugiej strony, ostatnie lata to m.in. wprowadzenie zakazu handlu w niedziele czy podatku…

Więcej
Zmiany kadrowe

Włodzimierz Wlaźlak dołączył do zarządu Lidl Polska

post-image

Spółka Lidl Polska zmieniła skład zarządu. Dołączył do niego Włodzimierz Wlaźlak, który w Lidlu pracuje od 17 lat. Włodzimierz Wlaźlak będzie odpowiadał za struktury pionów sprzedaży w firmie.

Włodzimierz Wlaźlak w zarządzie Lidl Polska

Do zarządu Lidl Polska dołączył Włodzimierz Wlaźlak, który w Lidlu pracuje od 17 lat. Razem z Maciejem Tylkowskim i Januszem Włodarzczykiem będzie kierował strukturami pionów sprzedaży w firmie.

Włodzimierz Wlaźlak jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen (Justus-Liebig Universitat Giessen).

Lidl zatrudnia w Polsce około 20 tys. pracowników. W roku obrotowym 2018/2019, obroty netto Lidla w Polsce wyniosły ponad 18 mld zł.

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Infografiki

Handel internetowy w Polsce 2019

post-image

PMR prezentuje zestaw infografik z raportu: Handel internetowy w Polsce 2019. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2019-2024.

Według szacunków PMR wartość rynku sprzedaży detalicznej w internecie wyniosła w 2018 r., ponad 50 mld zł. Co więcej, nasze prognozy pokazują, że rynek ten będzie stale rósł w tempie dwucyfrowym przez najbliższe dwa lata. Rynek ten posiada bardzo stabilne i dobre prognozy rozwoju. Polacy nadal przyzwyczajają się do robienia zakupów przez internet. Rośnie także dostępność urządzeń z dostępem do internetu, zwłaszcza telefonów i tabletów.

Wartość rynku internetowego w Polsce

Źródło: raport PMR „Handel internetowy w Polsce 2019”

M-commerce coraz popularniejsze

Źródło: raport PMR „Handel internetowy w Polsce 2019”

Najwięksi gracze na rynku e-commerce w…

Więcej
Aktualnosci Rynek Trendy

Celebrytki napędzają modę na kosmetyki naturalne

post-image

Rośnie w Polsce popularność kosmetyków naturalnych. Wzrostom tym sprzyja obecnie panująca moda na zdrowy tryb życia oraz rosnąca świadomość konsumentów. Trend ten podsycają celebrytki m.in. tworząc i własne linie kosmetyków naturalnych. Przykładem jest Anna Lewandowska, która właśnie ogłosiła stworzenie własnej linii kosmetyków naturalnych – Phlov By Anna Lewandowska.

Rynek kosmetyków naturalnych na fali wzrostu

Liczba konsumentów z problemami skórnymi, alergiami poszukująca alternatywnych produktów jest coraz większa. Co więcej, wzrostom sprzyjać będzie również panująca od kilku lat moda na slow life oraz coraz rosnąca świadomość konsumentów. W rezultacie rośnie popularność organicznych i ekologicznych kosmetyków, wyprodukowanych z wykorzystaniem naturalnych składników. A produkty takie przestały być już niszą na polskim rynku kosmetycznym. Konsumenci coraz częściej czytają etykiety, śledzą skład produktów kosmetycznych, chcąc wybrać te o najwyższej jakości. W związku z tym pojawia się coraz szersza oferta w tym zakresie, a trend…

Więcej
Rynek

Kendall Jenner w nowej kampanii Reserved

post-image

Amerykańska modelka Kendall Jenner została kolejną zagraniczną gwiazdą promującą polską markę odzieżową Reserved. Wcześniej markę reklamowały m.in. Cindy Crowford, Kate Moss czy Irina Shayk.

Kendall Jenner twarzą kampanii Reserved

Kendall Jenner, amerykańska modelka i celebrytka, została twarzą kampanii polskiej marki odzieżowej Reserved w sezonie jesień-zima 2019/2020. Przy kampanii ,,Ciao Kendall” pracował m.in. reżyser Gordon Von Steiner, który współpracował z takimi markami jak Prada czy Gucci. Stylizacje przygotował natomiast stylista pokazów Versace, Jacob K.

Zagraniczne gwiazdy już wcześniej reklamowały markę Reserved. W kampaniach marki udział wzięły m.in. Kate Moss, Irina Shayk czy Cindy Crowford.

Reserved jest jedną z pięciu marek modowych (obok House, Cropp, Mohito i Sinsay) należących do polskiego producenta odzieży LPP.

Więcej
Aktualnosci Trendy

Opakowania ważnym elementem zakupów internetowych

post-image

Kupując produkty – również w internecie –  coraz częściej zwracamy uwagę również na sposób pakowania tych produktów. Wśród konsumentów maleje tolerancja wobec nadużywania plastiku. Trendowi temu sprzyja również prawodawstwo europejskie, rozpoczynające walkę z nadużywaniem plastiku.

Maleje tolerancja wobec nadużywania plastiku

Za sprawą zmieniającej się świadomości maleje tolerancja wobec nadużywania plastiku jednorazowego użytku. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na produkty jakie kupują oraz materiały z jakich są wykonane, ale również na ich opakowania, w tym również sposób ich pakowania przy wysyłce. Filozofia zero waste wpływa także na popularyzacje nowych, bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów detaliści coraz częściej wprowadzają zmiany w tym zakresie, m.in. poprzez pakowanie przesyłek w duchu zero/less waste. Przykładem jest lider rynku odzieżowego LPP, który zaznacza, że zakupy online marek Reserved i Mohito, które trafiają do klientów pakowane są w karton poddany recyklingowi.

Co więcej, lider…

Więcej