Orlen konkuruje z InPostem

Orlen

Ten post dostępny jest także w języku: English

Orlen uruchamia nową usługę Orlen Paczka, dzięki której klienci będą mogli odbierać przesyłki na stacjach Orlen, w kioskach Ruchu, a także w automatach paczkowych. Tym samym państwowy gigant chce rzucić wyzwanie firmie InPost, która wciąż dynamicznie rozwija sieć Paczkomatów. Na razie usługa Orlen Paczka pozwala na dostarczenie zamówień w ciągu 2 dni od nadania przesyłki, ale w planach firmy jest skrócenie tego czasu do jednego dnia.

Nowa usługa Orlen Paczka wykorzystuje potencjał spółki Ruch w zakresie usług kurierskich. Dzięki niej klienci będą mogli odbierać i nadawać paczki w 6148 punktach na terenie całej Polski. Nowością są automaty paczkowe Orlenu, a 200 z nich już zostało zainstalowanych. Do końca roku Orlen planuje uruchomić 500 automatów paczkowych, a w przyszłości zamierza obsługiwać 2 tys. takich urządzeń. Dodatkowo klienci będą mogli odbierać przesyłki na stacjach Orlen, w kioskach Ruchu, a także w partnerskich sklepach. Obecnie ok. 1,1 tys. punktów PUDO mieści się na stacjach Orlen, 1 tys. w kioskach Ruchu, a 4 tys. w sklepach partnerskich.

Orlen chce rozwijać się na rynkach e-commerce oraz usług kurierskich, ponieważ szczególnie w czasie pandemii były to branże odnotowujące wzrosty. Jak wyjaśnił Daniel Obajtek, prezes firmy Orlen, na inwestycje w segmencie detalicznym przeznaczone zostanie 11 mld zł. Środki pozwolą na rozwój stacji paliw, sklepów O!Shop oraz punktów gastronomicznych. Inwestycje będą również dotyczyć nowoczesnych kanałów sprzedaży, m.in. usług e-commerce.

Stacje już nie tylko miejscem tankowania paliwa?

Zdaniem Obajtka stacje Orlen nie kojarzą się już wyłącznie z miejscem, w którym można zatankować paliwo. Stacje oferują również usługi gastronomiczne oraz kurierskie, a klienci korzystają także ze sklepu. Zaletą stacji oferujących wiele innych usług jest przede wszystkim fakt, że klienci mogą załatwić wiele spraw w jednym miejscu, a tankowanie paliwa można połączyć ze skorzystaniem z gastronomii lub odebraniem przesyłek.

Inwestycje w automaty paczkowe

Rozwój usług kurierskich, w tym przede wszystkim inwestycje w automaty paczkowe, jest odpowiedzią na dynamiczne zmiany oraz rosnące oczekiwania klientów. Jak wskazuje Patrycja Klarecka, członkini zarządu PKN Orlen, usługa Orlen Paczka jest stale doskonalona, a obecnie 90% klientów może odebrać zamówienia w ciągu 2 dni roboczych od nadania przesyłki. Orlen dąży do skrócenia czasu oczekiwania, a docelowo paczki mają być odbierane na drugi dzień po ich nadaniu. Obecnie usługa Orlen Paczka jest dostępna w największych sklepach internetowych, m.in. w usłudze Allegro Smart. Jak dodaje Klarecka, wkrótce Orlen zaprezentuje nowy projekt e-commerce’owy wspierający usługę Orlen Paczka. Dodatkowo od kilku dni działa już aplikacja mobilna Orlen Paczka, która jest dostępna na systemy iOS i Android.

Obecność firmy Orlen na rynku usług kurierskich oznacza pojawienie się kolejnego gracza oraz konkurowanie z takimi firmami jak InPost czy Allegro. InPost, który w ostatnim czasie prowadzi wiele inwestycji, tj. wprowadzenie usługi Same Day Delivery oraz lodówkomatów czy też współpraca z Amazonem, jest wciąż jednym z większych graczy wśród firm kurierskich, a dużym zainteresowaniem cieszą się spopularyzowane przez firmę Paczkomaty. Również Allegro rozwija swoje rozwiązania w zakresie automatów paczkowych, a do końca 2021 r. firma zamierza uruchomić 1,5 tys. takich urządzeń.

Podobne wpisy